1. Anasayfa
 2. Maaş

Asgari Ücret 2022

Asgari Ücret 2022
Asgari Ücret 2022
0

Asgari ücrete 2022 yılında enflasyon artışı ve alım gücünün düşmesi gerekçesiyle ara zam yapılmasına karar verildi. Asgari ücret zammına karar verecek komisyon bugün(29 haziran 2022) toplandı.

Milyonlarca işçi ve işverenin takip beklediği asgari ücret düzenlemesi için bugün toplantı yapıldı.

Asgari ücret tespit komisyonu toplantısı Çalışma ve sosyal güvenlik bakanı Vedat BİLGİN başkanlığında gerçekleşti. 2022 yılında asgari ücret ara zammı hem işçiyi hem de işvereni koruyacak bir zemin çerçevesinde yapılması bekleniyor.

2022 asgari ücret
2022 asgari ücret

Asgari Ücret 2022 Yılında 5500 TL Oldu

%25 zam oranı eklenerek Asgari ücret 5500 TL olarak belirlendi. Asgari ücrete %30 ara zam geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 1 Temmuz 2022 tarihinde asgari ücreti 5.500 TL olarak duyurdu.

Buna göre ocak ayında 4 bin 253 TL olan asgari ücret 5 bin 500 liraya yükseldi.

Brüt 6 bin 471 TL

Asgari ücretin ayrıntılı hesabına göre ise bu tutar brütte 6 bin 471 oluyor.

İşverene maliyet 7 bin 603

905 TL işçi payı SGK primi 64,71 TL işsizlik sigortası, 1003 TL SGK işveren payı ve 129 TL işsizlik sigortası işveren payı ile işverene maliyeti 7 bin 603’e ulaşıyor.

Toplantıya Çalışma ve sosyal güvenlik bakanı Vedat BİLGİN başkanlık ediyor. Vedat BİLGİN bu gün saat 14.00 da bakanlık binasında yapılan 2022 Asgari Ücret zammı toplantısına başkanlık ediyor.

Komisyonda işçileri temsilen Türk-İş ve işvereni temsilen TİSK bulunuyor. Komisyon 15 üyenin bir araya gelmesi ile asgari ücrete ara zammı konuşacak.

Türk İş Genel Başkanı Ergün Atalay, ve İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Burak Akkol da toplantıda hazır bulundu.

Asgari Ücret Zammı İçin İşveren ve İşçi Temsilcileri Konuşma Yaptı

Toplantının başında sırasıyla TİSK Başkanı Burak Akkol ve Türk İş Genel Başkanı Ergün Atalay da asgari ücretten beklentilerine belirtti.

asgari ücretne kadar
asgari ücretne kadar

“2022 Asgari ücret ara zammı bir çok kesimi ilgilendiriyor”

Bakan Bilgin en son sözü alarak, Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik çerçeveyi çizerek, enflasyonu artıran nedenleri aktardı. Asgari ücretin sadece belirli bir kısıma verilmekle kalmayacağını asgari ücretin üzerinde maaş alanları da bu rakam üzerinde hesaplamalara gidilmesi gerektiği için önemli olduğunu belirten bir konuşma yaptı.

Asgari ücret için yapılacak ara zammı ilk kez açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN, NATO zirvesi sonrasında da müjde vereceğini belirtmişti.

2022 Asgari Ücret 4253 TL olarak belirlenmişti. 2022 yılı brüt asgari ücreti 5004 TL, net olarak da 4 bin 253 lira 40 Kuruş olarak oy birliği ile kabul edilmişti.

Asgari Ücret Açlık Sınırının Altında Kaldı

Türk-İş, mayıs ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırını 6 bin 17 lira ve yoksulluk sınırını 19 bin 602 olarak açıklamıştı. Bekar bir çalışanın aylık yaşam maliyetini ise 7 bin 856 lira olarak açıklanmıştı. Buna göre açlık sınırı 6 bin 17 lira ile mevcut asgari ücretin 1.764 lira üzerinde kaldı.

Türk-İş: “Asgari ücret Zammı 6 aylık enflasyon düzeyinde olsun” istiyor.

Türk İş Genel Başkanı Ergün ATALAY, asgari ücrette beklenen ara zamla ilgili değerlendirmelerde bulunarak “en makul” artışın 6 aylık enflasyon düzeyinde olması gerektiğini söyledi.

TİSK: İş birliğine hazır

(TİSK) Başkanı Burak AKKOL da asgari ücretin belirleneceği masada kendilerinin de olacağını vurgulayarak “Tüm taraflara çözüm olacak formüller için iş birliğine hazırız. Asgari ücretin değerlendirilmesi için yapılacak bir toplantıda masada olacağız. Asgari ücretle ilgili olası bir değerlendirmeye olumlu yaklaşacağız.” açıklamasını yapmıştı.

Mehmetçik Vakfı Kurban Bağış Fiyatları

Asgari ücrete yapacak ara zam için konuşulan formüller:

6 aylık enflasyon artışına göre zam alınırsa net 5 bin 929 lira olacak

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) hesaplamasına göre; ilk 5 aylık enflasyon farkı yüzde 35,64 oldu. Buna Merkez Bankası’nın yüzde 3,77’lik haziran ayı enflasyon beklentisi eklendiğinde toplam artış yüzde 39,41’e dayanacak. Bu da şu anda net 4 bin 253 lira 40 kuruş olan asgari ücretin 1.676 lira zam alarak 5 bin 929 liraya çıkmasını sağlayacak.

Haziran enflasyonu, Temmuz’un 4’ünde saat 10.00’da açıklanacak.

Araç Vize Fiyatları

Yıl sonu enflasyon farkına göre zam alınırsa net 5 bin 353 lira olacak

2022’nin başında asgari ücrete yüzde 50,5 zam yapılmıştı. Enflasyonun yıl sonunda yüzde 76 olması bekleniyor. Buna göre, yıl başında yapılan zammı yıl sonu enflasyon beklentisine tamamlamak için yüzde 26 fark verilmesi de gündeme geldi. Buna göre de mevcut net maaşa 1.105 lira zamla birlikte toplam 5 bin 353 lira maaş alınabilir.

İşverene sigorta desteği yapılırsa maaş 5 bin 132 lira olacak

Bir diğer formüle göre de devlet, işverenden sigorta maliyetini almazsa o rakama denk düşen 879 lira şu andaki maaşa ekleyebilir. Bununla birlikte de maaş 5 bin 132 lira olacak.

Toplantı harici kullanılan kaynak: ensonhaber.com

Buna Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  _a_k_n_m
  Şaşkınım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
 • 0
  mutlu
  Mutlu
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Fiyatinedir.net olarak, tüketicilere en iyi fiyatları sunmanın yanı sıra bilinçli alışveriş yapmalarını sağlamak için bir dizi misyonu benimsiyoruz. Müşterilerimize rehberlik etmek, doğru bilgileri sağlamak ve onlara güvenilir bir alışveriş deneyimi sunmak için çalışıyoruz.Misyonumuzun bir parçası olarak, tüketicilere ürünler hakkında detaylı ve doğru bilgiler sunmayı hedefliyoruz. Ürünlerin özelliklerini, teknik detaylarını, kullanıcı yorumlarını ve değerlendirmelerini titizlikle inceliyor ve bunları kullanıcılara sunuyoruz. Böylece, müşterilerimizin ihtiyaçlarına en uygun ürünleri seçmelerine yardımcı olmayı amaçlıyoruz.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir