1. Anasayfa
 2. Bilgilendirme

Besin Mayası

Besin Mayası
Besin Mayası
0

Eski çağlardan günümüze kadar besin çeşitliliği sürekli değişmiş ve gelişmiştir. Bazı besinlere daha rahat ulaşmamız birçok marka tarafından sağlanıyorken bize de bunları menülerimizde tüketmek kalıyor diyebiliriz. Besin mayası da bu ürünlerden bir tanesi. Direk tüketebileceğiniz gibi tariflerinizde de malzeme olarak kullanabilirsiniz. Özellikle vegan diyetlerin vazgeçilmez besin kaynağı olan bu ürünün ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını merak ediyorsanız yazımızın devamına göz atabilirsiniz.

Besin Mayası Nedir?

Saccharomyces cerevisiae latin ismiyle bilinen beslenme mayası yani daha çok kullanılan adıyla besin mayası, vegan beslenme de ön plana çıkan zengin besin değeri olan bir üründür. Aslında bildiğimiz ekmek mayası ailesinden biri diyebiliriz. Var olması için biotin, fosfat, karbon, mineraller ve vitaminlere ihtiyaç duyulur. Bu sebeple pekmez gibi vitamin ve mineral bakımından zengin şeker kaynakların üzerinde yetiştirilir. Kaliteli bir ürün geliştirmek için kontrollü bir ortamda, çapraz bulaşma olmadan ürün yetiştirilir. Maya üretim prosesinin sonucunda ısıtılarak inaktif yani cansız hale getirildiği için direkt insan tüketimine uygun bulunur.

Besin Mayası Nedir
Besin Mayası Nedir

Besin Mayası Nasıl Kullanılır?

İnsan bedeninde üretilmeyen ve canlılığın devamı için gerekli besin kaynakları vardır. Besin mayasında bulunan B vitamini ve “esansiyel aminoasit” insan bedeninde üretilmeyen türden bir aminoasit çeşitlerindendir. Bu sebeple bu ürünü her çeşit beslenmek tarzına sahip kişiler tüketebilir. 

Besin mayasının tadı tuzluya yakındır ve peynirimsi bir lezzete benzer. Aslında tadı tam olarak şudur ya da budur diye kesin tanımlanamaz. Direk tüketilebilir ya da tariflerde malzeme olarak peynir yerine konulabilir. Özellikle hayvansal gıda tüketimi yapmıyorsanız protein ve B12 bakımından zengin bu ürünü, besin kaynaklarınızı çeşitlendirmek için birçok tarifinizde tüketebilirsiniz. Çorbalarda, makarna soslarında, salatalarda, sebze yemeklerinde, sabah yumurtalarınızda, ekmek üstü atıştırmalıklarınızda hatta ekmek arası lezzetlerinizde de bu ürünü tercih edebilirsiniz. Tuzlu bir tadı olduğu için tatlı tariflerinde kullanımına rastlanmaz. Ama hem tatlı hem de tuzlu bir tarifiniz varsa bunda da tercih edebilirsiniz. 

Ürün toz ve granül halde satılır ve direk kullanıma hazırdır. Herhangi bir işleme tabi tutmadan hızlıca tariflerinize ekleyebilirsiniz. 

Besin Mayası Nasıl Kullanılır
Besin Mayası Nasıl Kullanılır

Kimler Besin Mayası Kullanabilir?

Besin mayası gibi ürünlerde insan vücudu için gerekli aminoasitler bulunur. Bu sebeple her tür beslenmede kullanımı mümkündür. Daha çok vegan, vejetaryen ya da bitkisel protein beslenmesine yönelen kişiler tercih edebilir. Gluten içermemesi düşük kalorili olması ve besin değeri bakımından zengin bir içeriğe sahip olması yönleriyle birçok sağlıklı yaşam menülerinde yer verilmesini sağlıyor.

Maya intoleransı olan kişilerin kullanmadan önce küçük miktarlarda denemesi tavsiye edilir.

Besin Mayasının Faydaları Nedir?

Mayaya karşı intoleransınız yoksa oldukça faydalı bir besin kaynağı olan bu ürünü hayatınıza alarak sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz. Peki, bu katkılar nedir, diye merak ediyorsanız hemen sıralamaya başlayalım. Zengin besin kaynağı olan bu besini tükettiğinizde güçlü bir bağışıklık sisteminiz olabilir. Bu da daha az hastalanmanız anlamına gelir. Katkısız, ilave şekersiz, düşük kalorili ve glütensiz olduğu içinde damar ve kalp sağlığınız da korumanıza yardımcı olur. Unutmayın ki sağlıklı tabaklar mutlu hayatları getirebilir. 

Besin Mayası Nereden Alınır?

Besin mayası övgüyü hakkeden bir besin kaynağı, temin etmek için ise güvenilir ve bilindik markalara yönelebilirsiniz. Besin mayası fiyatları paket adedine ve gramajına göre farklılık gösterebilir. Ürünü incelemek isterseniz Naturiga.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yulaf Ezmesi FiyatlarıA101 Kefir Mayası FiyatlarıBim Maya Fiyatları

Buna Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _a_k_n_m
  Şaşkınım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

Fiyatinedir.net olarak, tüketicilere en iyi fiyatları sunmanın yanı sıra bilinçli alışveriş yapmalarını sağlamak için bir dizi misyonu benimsiyoruz. Müşterilerimize rehberlik etmek, doğru bilgileri sağlamak ve onlara güvenilir bir alışveriş deneyimi sunmak için çalışıyoruz.Misyonumuzun bir parçası olarak, tüketicilere ürünler hakkında detaylı ve doğru bilgiler sunmayı hedefliyoruz. Ürünlerin özelliklerini, teknik detaylarını, kullanıcı yorumlarını ve değerlendirmelerini titizlikle inceliyor ve bunları kullanıcılara sunuyoruz. Böylece, müşterilerimizin ihtiyaçlarına en uygun ürünleri seçmelerine yardımcı olmayı amaçlıyoruz.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir