Fıtık Ameliyatı Nedir

Fıtık Ameliyatı Nedir

Fıtık ameliyatı nedir araştırması yapan kullanıcılar doğru adrestesiniz. Fıtık ameliyatı, vücudumuzun farklı bölgelerinde ortaya çıkan fıtığın tedavi edilmesi, giderilmesi için yapılan cerrahi işlemdir. Son dönemlerde sıkça yapılan ve riski çok düşün olan bu cerrahi işlem, insanın yaşam kalitesini arttırmayı hedeflemektedir. Fıtık kaynaklı sorunları da tamamen ortadan kaldırarak hastanın rahat bir yaşam sürmesini amaçlanmaktadır. Fıtık ameliyatı ile ilgili merak ettiklerinizi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Fıtık Nedir ve Neden Oluşur?

Fıtık; vücudumuzun bir bölgesindeki dokuların normal sınırların dışına çıkarak, çevresindeki organların, yapıların içine doğru yer değiştirmesi soncu oluşmaktadır. Genel anlamda, bir organ veya bağırsak parçasının, zayıf veya yırtılmış bir kas, bağ veya doku nedeniyle meydana gelir. Bundan dolayı ortaya çıkan zayıflamış doku nedeniyle organ veya bağırsak, dışarı doğru çıkıntı oluşturmaktadır.

Genel anlamda bel ve kasık fıtığı bilinse de, farklı türleri mevcuttur. Bilinen yaygın türlerden olan kasık fıtığı erkek hastalarda çok daha yoğun şekilde görülmektedir. Diğer fıtık türleri ise kadın ve erkeklerde eşit oranlarda görülmektedir.

Fıtık nedenleri, kronik öksürük, ani hareketler, ağır kaldırma ve aşırı zorlama şeklinde sıralanabilir. Bunlardan hariç nedenlerde bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse, doğuştan gelen zayıf kas yapısı fıtık hastalığını tetiklemektedir.

fıtık ameliyatı
fıtık ameliyatı

Fıtık Belirtileri Nelerdir?

Fıtık ameliyatı olunması gereken Fıtık belirtileri; ilgili bölgelerde şişlik, hassasiyet ve ağrı şeklinde sıralanabilir. Ancak farklı fıtık türlerinin farklı belirtileri olduğunu da unutmamak gereklidir. Gelin beraber fıtık türlerine göre en sık karşılaşılan fıtık belirtilerini inceleyelim;

Fıtık TürüFıtık Belirtileri
Bel FıtığıSırtta ağrı başta olmak üzere genel anlamda sol bacağa baskı kuran ağrı, uyuşma ve karıncalanma görülür. Bunlara kas güçsüzlüğü, bacak ağrısı ve hissizlik eşlik eder.
Kasık FıtığıKasık bölgesinde oluşan ağrı, yanma, şişlik, batma görülür. Ayrıca bölgede sert bir kistle hissi oluşur. Belirtiler Kasıkta olduğu gibi testislerde de olabilir.
Karın FıtığıGöbek çevresinde sert bir kitle hissi, karın bölgesinde ağrı ve şişlik hissedilir.
Fıtık Türleri ve belirtileri

Fıtık Teşhisi için belirtiler son derece önemlidir. Ancak teşhisin kesinlikle bir uzman doktor tarafından yapılması gerekmektedir. Fıtık Teşhisinde genelde fizik muayene yeterli olmaktadır. Buna ek olarak MR ve ultrason gibi görüntüleme yöntemleri de kullanılmaktadır.

Fıtık Ameliyatı Ne Zaman Gereklidir?

Fıtık hastalıklarının hepsinde cerrahi yöntemlerin kullanılması gerekmez. Fıtığın büyüklüğü ve fıtık belirtileri kişinin yaşamına olan etkilerine bağlı olarak farklı fıtık tedavisi yöntemleri de mevcuttur. Fıtık tedavisi genel anlamda fizik tedavi uygulayarak kontrol altına alınabilir. Fakat ameliyat haricindeki yöntemler her vakada uygun olmayabilir.

Bazı fıtık tedavilerinde ameliyat bir tercih değil, gereklilik yani zorunluluk haline gelmektedir. Fıtık ameliyatının gerekli olduğu noktalardan bazılarını sizlere gösterelim;

GereklilikAçıklaması
Organlarda SıkışmaFıtık kaynaklı organlarda veya dokularda sıkışma yaşanabilir buna bağlı olarak kan dolaşımı olumsuz etkilenmektedir. Bu gibi durumlarda acil cerrahi müdahale gerekebilir.
Yaşam Kalitesini Olumsuz etkilemeFıtık belirtileri, bazı hastalarda son derece şiddetli ve ağrılı olur. Bu gibi durumlarda fıtık hastalığı bulunan kişinin yaşam kalitesi olumsuz etkilenebilir. Hatta bazı vakalar ayağa kalkamaz duruma gelmektedir. Maalesef bu gibi durumlarda ameliyat gerekliliktir.
Fıtık Ameliyatı zorunlu olabilir.

Fıtık Ameliyatı Sonrasında Yeniden Fıtık Oluşur mu? Yeniden Fıtık Oluşumu Nasıl Engellenir?

herni nedir
herni nedir

Fıtık ameliyatı sonrasında fıtık tekrar edebilir. Fakat dikkat edilecek bazı unsurlar ile Fıtık hastalığının tekrarlamasını engelleyebilirsiniz. Fıtık ameliyatında ki doktor seçimi oldukça önemlidir. Uygun bir uzman seçimi başarılı ve kaliteli bir ameliyat demektedir. Fıtık ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken bazı hususlara gelirsek;

Aman DikkatAçıklaması
KontrollerAmeliyat sonrası kontrollerin ihmal edilmemesi ve doktor sürecini doktorun belirttiği süreçte devam ettirmek.
İyileşme süreciDoktorun verdiği talimatlara göre hareket etmek son derece önemlidir. İlk günlerde yorucu aktivitelerden ve zorlayıcı eylemlerden son derece kaçınmak gerekir.
EgzersizDoktorunuzun verdiği egzersiz doğrultusunda düzenli egzersiz yapmak, kaslarınızı ve dokularınızı güçlendirir ve risk ciddi anlamda ortadan kalkar
Sindirim Sistemi Sindirim sistemine çok dikkat etmeli, kabızlık ve diğer sindirim sorunlarından kaçınılmalıdır.
KiloAşırı kilo fıtık için en tetikleyici unsurdur.
Fıtık Ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Genel anlamda fiyat bilgileri paylaşımı yaptığımız fiyat araştırması sitemiz de nedir? kategorisinde yayınladığımız fıtık ameliyatı nedir? yazısını okuduğunuz için teşekkür ederiz. Sitemiz genel anlamda fiyat araştırması sağlasa da Fıtık ameliyatı nedir? gibi yararlı bilgi paylaşımları da yapmaktadır. Sitemizi takip ederek güncel bilgilere anlık olarak ulaşabilirsiniz. Kayropraktik Fiyat inceleyerek bu tedavi yöntemini de deneyebilirsiniz.

Fıtık Ameliyatı Nedir

Etiketler

Fiyatı Nedir ?