1. Anasayfa
 2. Genel

Kurban Bayramı Tatili Kaç Gün?

Kurban Bayramı Tatili Kaç Gün?
Kurban Bayramı Ne zaman Başlayacak
1

Kurban Bayramı tarihi 2023: Kurban Bayramı ne zaman? Kurban Bayramı tatili kaç gün?

Kurban Bayramı’na kaç gün kaldı? Kurban Bayramı 2023 ne zaman? Ramazan Bayramını geride bırakan Müslüman vatandaşlarımız tarafından merak edilen Kurban Bayramı tarihi ne zaman? İşte karşınızda 2023 Kurban Bayramı tarihi ve tatil günleri.

Kurban Bayramı Arefe günü 19 Temmuz Pazartesi günüdür. Kurban Bayramı28 Haziran, Çarşamba başlayıp 1 Temmuz, Cumartesi günü sona erecek.

Kurban Bayramı Tatil Kaç Gün
Kurban Bayramı Tatil Kaç Gün

Kurban Bayramı Tatili Kaç Gün?

Kurban Bayramı tatili arefe günü 27 Haziran Salı gününe denk geliyor. 2023 Kurban Bayramı 1. gün ise 28 Haziran Çarşamba günü başlıyor. Dört gün sürecek olan bayram 1 Temmuz Cumartesi günü sona eriyor.

Kurban Bayram’ında Sokağa Çıkış Yasağı Olacak Mı?

Kurban Bayramı Sokağa Çıkış Yasağı
Kurban Bayramı Sokağa Çıkış Yasağı

Kurban Bayramı’nda yasak olup olmayacağı ise henüz belli değildir. Bakanlık tarafından açıklanan bir tedbir bulunmamakta.

Kurban Kesim Vakti Ne Zaman Biter?

Hanefîlere göre bayramın 3. günü akşamına kadar devam eder (Merğînânî, el-Hidâye, VII, 154). Bu süre içinde gece ve gündüz kurban kesilebilir. Ancak kurbanların gündüz kesilmesi daha uygundur. Şâfiîlere göre ise 4. günü gün batımına kadar kesilebilir (Şirbînî, Muğni’l-muhtâc, IV, 383; İbn Rüşd, Bidâye, I, 436)

Kurban Bayramı Covid Tedbirleri
Kurban Bayramı Covid Tedbirleri

Kurban İbadetinin Hükmü Nedir?

Sözlükte yaklaşmak, Allah’a yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelen kurban dinî bir terim olarak, Allah’a yaklaşmak ve O’nun rızasına ermek için ibadet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı usûlüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, IX, 452). Kurban bayramında kesilen kurbana udhiyye, hacda kesilen kurbana ise hedy denir.
Akıl sağlığı yerinde, hür, mukim ve dinî ölçülere göre zengin sayılan mümin, ilâhî rızayı kazanmak gayesiyle kurbanını kesmekle hem Cenab-ı Hakk’a yaklaşmakta, hem de maddi durumlarının yetersiz olması sebebiyle kurban kesemeyenlere yardımda bulunmaktadır (Serahsî, el-Mebsût, XII, 8; İbn Nüceym, el-Bahr, VIII, 197). Bu ibadetin ruhunda Hakk’a yakınlık ve halka fedakârlıkta bulunma anlayışı vardır. Kurban, bir müslümanın bütün varlığını, gerektiğinde Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun bir nişanesidir.
Mezheplerin çoğuna göre udhiyye kurbanı kesmek sünnettir (İbn Rüşd, Bidâye, I, 429). Hanefî mezhebinde ise tercih edilen görüş, kurbanın vacip olduğudur (Merğînânî, el-Hidâye, VII, 146). Kurban, -fıkhî hükmü ne olursa olsun- müslüman toplumların belirli simgesi ve şiarı sayılan ibadetlerden biri olarak asırlardan beri özellikle milletimizin dinî hayatında önemli bir yer tutmaktadır.

Kurban Bayramı Ne zaman Bitecek?
Kurban Bayramı Ne zaman Bitecek?
Kurban Bayramı Tatili Kaç Gün?

Önerilenler:

Kurbanlık Fiyatları

Diyanet Kurban Bayramı

Migros Kurbanlık Fiyatları

A101 Kurbanlık Fiyatları

Bim Kurbanlık Fiyatları

Lösev Kurbanlık Bağış Fiyatları

Metro Market Kurbanlık Fiyatları

Buna Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  _a_k_n_m
  Şaşkınım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
 • 0
  mutlu
  Mutlu
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Fiyatı Nedir? Fiyat araştırma ve karşılaştırma platformu yayın hayatına 2020 yılında başladı. Sitemizden güncel ve doğru fiyatlara ulaşabilirsiniz.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir
ajda bilezik fiyatları

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir