1. Anasayfa
 2. Bilgilendirme

DASK Sigortası Poliçesi Nasıl Hazırlanır?

DASK Sigortası Poliçesi Nasıl Hazırlanır?
DASK Sigortası Poliçesi Nasıl Hazırlanır

DASK sigortası poliçesi düzenlemek oldukça kolay bir işlemdir. Özellikle sigortam.net gibi bir platform üzerinden işlem yapılıyorsa çok daha kolay ve güvenilir bir sonuç elde edilebilir. Sigorta primi her ev için farklı olabilmekle birlikte ödenmesi gereken prim, sigorta şirketleri arasında değişiklik göstermez. Bu nedenle kişiye ve konuta dair bilgiler girildiğinde birkaç dakika içerisinde ödenmesi gereken prim görülecek ve buna göre zorunlu deprem sigortası yaptırmak mümkün olacaktır.

6305 sayılı Afet Sigortaları Kanunu ile uygulanan zorunlu deprem sigortası, mesken niteliğindeki taşınmazın sahibi tarafından yaptırılır. Kiracı vasfı ile sigorta yaptırılamaz. Ancak kiracının işlem yaptırdığı durumlarda hak sahibi sıfatı ile konutun sahibi poliçede belirtilir ve oluşabilecek ödemeler bu kişiye yapılır.

DASK Sigortası Yaptırmak İçin Gereken Belgeler

Zorunlu deprem sigortası için gereken bilgi ve belgeler; konutun sahibine ait kimlik ve iletişim bilgileri, sigortalanacak yerin adresi, tapu bilgileri, sigortalanacak binanın inşa yılı ve yapı tarzı, binadaki kat sayısı, binanın mevcut hâli ile hasar durumu, konutun brüt yüz ölçümü ile kullanım şeklidir. Riskin gerçekleşmesi durumunda ödenecek tazminatı etkileyebileceğinden bilgilerin doğru verilmesi son derece önemlidir. Söz konusu bilgi ve belgelerin hazır olması durumunda DASK sigortası işlemlerini kısa zamanda yapmak mümkündür. Zorunlu deprem sigortası yenileme işlemleri ise çok daha kolay bir şekilde yapılabilir. Yenileme işlemleri için poliçenin süresi bitmeden başvuru yapmak ve poliçe numarasını sisteme girmek yeterli olacaktır.

DASK Sigortası Yaptırmak İçin Gereken Belgeler
DASK Sigortası Yaptırmak İçin Gereken Belgeler

Zorunlu deprem sigortası için kullanılan DASK adres kodunun bilinmesi işlemlerin kısa sürede ve kolay sonuçlanması bakımından önemlidir. Doğal Afet Sigortaları Kurumu tarafından uygulamaya konulan adres kodu sistemi Türkiye sınırları içerisinde bulunan tüm konutlara verilen 10 haneli bir numaradır. Bu uygulama kimi yerlerde UAVT adres kodu olarak da adlandırılır. Söz konusu kodu öğrenmek için çeşitli yöntemler vardır. Bazı resmi işlemlerde zorunlu tutulan bu kodu bilmek, başta DASK olmak üzere pek çok resmi işlemin kolayca yapılmasını sağlar.

DASK adres kodu veya UAVT adres kodu sorgulamak için e-devlet uygulaması, nüfus müdürlükleri, belediyeler, mahalle muhtarlığı veya Doğal Afet Sigortaları Kurumunun resmi internet sitesini kullanmak mümkündür. DASK adres kodunun bilinmesi olası pek çok yanlışlığın önlenmesi bakımından önemlidir. Adres bilgilerinin eksik veya yanlış girilmesinden kaynaklanabilecek problemler en baştan giderilmiş olur.

DASK Sigortası Poliçesi Nasıl Hesaplanır?

DASK teminatları için yetkili makamlarca maksimum değer belirlenir ve belirli aralıklarla güncellenir. Poliçede yazılı teminat, evin vasıfları doğrultusunda bu değerin altında olabilir ancak üzerinde olamaz. 6305 sayılı Afet Sigortaları Kanunu çerçevesinde yapılacak zorunlu deprem sigortası tarifesinde poliçedeki teminat baz alınarak oransal olarak primler belirlenir. DASK tarifesi Türkiye içerisindeki mesken niteliğindeki yapıları risk esasına göre 7 gruba ayırır. Tarifede binalar yapı özelliği bakımından betonarme ve diğerleri şeklinde değerlendirilir. En riskli grupta bulunan bölgede yer alan betonarme bina için teminat miktarının %2,35’i tutarında prim ödenir. Aynı binanın en risksiz olarak değerlendirilen yerde olması hâlinde ödenecek prim ise teminat miktarının %0,33’ü kadar olacaktır.

DASK tarifesi içerisinde ödenmesi gereken primi arttıran ve azaltan kriterler de vardır. Örneğin, inşaat ruhsat yılı 2000 öncesi olan binalar için tarife fiyatı %10 oranında arttırılır. Zeminin üstündeki toplam kat sayısı 3 veya daha az olan binalar için %10 oranında indirim uygulanır. Zeminden yukarıda 8 ve daha fazla kat bulunan binalar için tarife fiyatı yine %10 arttırılır. 30 günü geçmeyen yenilemelerde tarife üzerinden %20 oranında ilave indirim uygulaması yapılır.

Bütün bu rakamlardan ve oranlardan bağımsız olarak kolayca DASK poliçesi düzenlemek için sigortam.net üzerinden teklif almak ve online olarak sigorta yaptırmak en pratik yöntemdir. Bunun için kişisel bilgileri, varsa mevcut poliçe numarası, yoksa UAVT bilgisi (DASK adres kodu) ve meskene dair özellikleri girerek hızlıca teklif almak ve poliçe düzenlemek mümkündür.

DASK Sigortası Poliçesi Nasıl Hazırlanır?

Buna Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _a_k_n_m
  Şaşkınım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

Fiyatinedir.net olarak, tüketicilere en iyi fiyatları sunmanın yanı sıra bilinçli alışveriş yapmalarını sağlamak için bir dizi misyonu benimsiyoruz. Müşterilerimize rehberlik etmek, doğru bilgileri sağlamak ve onlara güvenilir bir alışveriş deneyimi sunmak için çalışıyoruz.Misyonumuzun bir parçası olarak, tüketicilere ürünler hakkında detaylı ve doğru bilgiler sunmayı hedefliyoruz. Ürünlerin özelliklerini, teknik detaylarını, kullanıcı yorumlarını ve değerlendirmelerini titizlikle inceliyor ve bunları kullanıcılara sunuyoruz. Böylece, müşterilerimizin ihtiyaçlarına en uygun ürünleri seçmelerine yardımcı olmayı amaçlıyoruz.

Yazarın Profili