1. Anasayfa
 2. Bilgilendirme

Gürcistan Asgari Ücret Ne Kadar

Gürcistan Asgari Ücret Ne Kadar
Gürcistan Asgari Ücret Ne Kadar
0

Gürcistan asgari ücret, komşu ülkelerimizden birisi olması nedeniyle ülkemizde sıklıkla araştırılmaktadır. Doğal güzellikleriyle ön plana çıkan ülke, çoğu zaman Kafkas Cenneti olarak tanımlanıyor. Gürcistan asgari ücret bilgileri aşağıdaki gibidir;

 • Gürcistan’ın para biri Lari’dir. 2023 itibariyle Gürcistan’da asgari ücret 700 Lari’dir
 • TL olarak hesapladığımızda yaklaşık olarak 5.000 TL gibi bir rakam ortaya çıkmaktadır.
 • Euro ve Dolar bazında hesapladığımızda ise Gürcistan asgari ücret için 250 € ve 260 $ gibi rakamlar söz konusudur. 

Gürcistan, ekonomik olarak çok da güçlü bir ülke değildir. Gürcistan asgari ücret seviyesinin dünya standartlarının altında olduğu görülmektedir. Her ne kadar yaşam maliyetleri az olsa da ilgili ülkede geçim sıkıntısı yaşayan birçok kişi bulunmaktadır.

İlgili ülkenin temel geçim kaynağı olarak turizm sektörünü sayabiliriz. Asgari ücret seviyesi 700 Lari şeklinde belirlense de bu rakamla çalışan sayısı çok azdır. Genel maaş ortalamasının 900 Lari civarında olduğu biliniyor. 

Gürcistan Yaşam Maliyeti
Gürcistan Yaşam Maliyeti

Asgari olarak gelir seviyeleri bu şekilde. Peki, maliyetler ne durumda? Yaşam maliyetleri hakkında detaylı bilgi için sonraki başlığı inceleyebilirsiniz. 

Gürcistan Yaşam Maliyeti

Gürcistan yaşam maliyeti hesaplanırken insanların ihtiyaç duyacağı bazı giderler baz alınmaktadır. Örneğin Gürcistan benzin fiyatları, kira fiyatları, faturalar, gıda fiyatları gibi konuların detaylı olarak açıklanması gerekir. 

Gürcistan’da benzin fiyatları şu an için yaklaşık olarak 0,76 € civarında. Kiraların ise ortalama olarak 500 Lari civarında olduğunu söyleyebiliriz. Doğalgaz, elektrik, su, telefon gibi faturaların toplam tutarı da 200 Lari’leri bulduğu oluyor. Yani asgari ücretle çalışan bir kişinin geçimini sağlaması biraz zordur. Özellikle başkent Tiflis, fiyatların yüksekliği bakımından ön plana çıkan şehirlerdendir. 

Gürcistan Nasıl Bir Yer?

Gürcistan, doğal güzellikleriyle ön plana çıkan bir ülkedir. Kafkas Cenneti olarak da tanımlanabiliyor. Karadeniz’e kıyısı olduğu için ülkede genel olarak Karadeniz iklimi hâkimdir. %40 gibi yüksek bir oranla ormanlarla kaplıdır.

Ülkemizden yoğun olarak Trabzon üzerinden Batum’a geçiş yapılmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ilgili ülkeye gidiş için 90 günlük vize muafiyeti bulunmaktadır. Yani günlük seyahatler için uygundur.

Gürcistan’da Yaşamak

Gürcistan’da yoğun olarak çelik, elektrikli ev aletleri, madencilik vb. gibi endüstriler hâkim. Ülke ekonomisinin %70’i hizmet sektöründen pay almaktadır. İhraç ettiği ürünler ağırlıklı olarak fındık, çay vb. gibi tarım ürünleridir. Ülke ekonomisinin özeti bu şekildedir. Peki Gürcistan’da yaşamak hakkında neler diyebiliriz? Aşağıdaki maddelerle açıkladım!

 • Ülke nüfusu yaklaşık olarak 4 milyondur. 
 • En fazla nüfus başkent Tiflis’tedir. Tiflis, ekonomik olarak da en gelişmiş şehirlerden birisidir. 
 • Nüfusun büyük bir kısmı Gürcü, Azeri ve Ermenilerden oluşur. 
 • Türkiye’ye benzeyen bir iklim yapısı vardır. Yazları sıcak ve kurak geçer. Kış mevsiminde ise soğuk ve kar hâkimdir.
 • Ekonomi içerisinde tarım, hizmet, sanayi gibi sektörler vardır. Komşu ülkeleriyle olan ticaret hacmi oldukça gelişmiştir.
 • Gelişmekte olan ülkeler arasında yer alır.
 • Turizm sektörü oldukça gelişmiştir. Kültürel aktiviteler yoğun bir şekilde yapılıyor. Kültürel varlığı açısından zengin bir ülke olduğu için yoğun olarak turist ağırlıyor. Ülke sınırları içerisinde sosyal hayat ve gece hayatı aktiftir. Yani sosyal olmaya önem veriyorsanız tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda çeşitli kültürleri tanımak için ideal ülkelerden birisidir.
 • Birçok ürün ve hizmet grubu ucuz olduğu için gelen turistlerin birçoğu yoğun olarak alışveriş yapar.
Gürcistan Asgari Ücret Ne Kadar

Macrocenter Online Market FiyatlarıSu FiyatlarıDondurma FiyatlarıGürcistan Asgari Ücret Ne Kadarİnternet FiyatlarıMatbaa Fiyatları

Buna Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _a_k_n_m
  Şaşkınım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

Fiyatinedir.net olarak, tüketicilere en iyi fiyatları sunmanın yanı sıra bilinçli alışveriş yapmalarını sağlamak için bir dizi misyonu benimsiyoruz. Müşterilerimize rehberlik etmek, doğru bilgileri sağlamak ve onlara güvenilir bir alışveriş deneyimi sunmak için çalışıyoruz.Misyonumuzun bir parçası olarak, tüketicilere ürünler hakkında detaylı ve doğru bilgiler sunmayı hedefliyoruz. Ürünlerin özelliklerini, teknik detaylarını, kullanıcı yorumlarını ve değerlendirmelerini titizlikle inceliyor ve bunları kullanıcılara sunuyoruz. Böylece, müşterilerimizin ihtiyaçlarına en uygun ürünleri seçmelerine yardımcı olmayı amaçlıyoruz.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir