1. Anasayfa
 2. Kripto Para

Bitcoin, Bu Hafta Neden %12 Düştü?

Bitcoin, Bu Hafta Neden %12 Düştü?
Bitcoin Bu Hafta Neden Düştü
0

Bu hafta Bitcoin‘in fiyatı, piyasadaki azalan aktivite, Çin’in emlak sektöründeki büyüyen kriz ve SpaceX’in en azından bazı Bitcoin varlıklarını sattığına dair bir rapor nedeniyle 26,000 doların altına düştü.

Bitcoin Bu Hafta Neden %12 Düştü?

 • Bitcoin fiyatı, borsalardaki işlem hacminin azalması ve büyük işlemlerin daha büyük bir etki yaratabilmesi nedeniyle daha vahşi fiyat dalgalanmalarına duyarlı hale geldi.
 • Elon Musk’ın CEO’su olduğu SpaceX’in, Bitcoin varlıklarının en azından bir kısmını sattığına dair raporlar yayımlandı.
 • Çin’in emlak piyasasındaki sorunlara ilişkin endişeler, Bitcoin’in hala riskli bir varlık olarak görülme olasılığını gösteriyor.

Azalan İşlem Hacmiyle Artan Fiyat Dalgalanması

Blockchain analitik firması Glassnode ve kripto firması Coinshares’ın raporları, bu haftaki Bitcoin fiyat düşüşünün nedenlerinden biri olarak genel olarak kripto pazarına duyulan ilginin azaldığını gösteriyor. Bitcoin, haftaya yaklaşık 29,400 dolar seviyesinde işlem görerek başlasa da, haftanın ortasına gelindiğinde yaklaşık olarak 25,697 dolar seviyesine geriledi.

Özellikle Glassnode’un raporu, Bitcoin piyasasındaki apati ve tükenmişlik seviyesini pazartesi günü, fiyat düşüşünün çoğunluğu meydana gelmeden üç gün önce ele aldı. Raporda ayrıca, “[O] daha kısa bir zaman diliminde, biraz ağırlıklı bir pazar olarak kabul edilebilir, birçok fiyat hassas yatırımcının gerçekleşmemiş bir zarara düşme riski altında olduğu” uyarısı yapıldı.

Coinshares’ın cuma günü yayımlanan raporunda, güvenilir borsalardaki düşen işlem hacmi ile Bitcoin için artan fiyat volatilitesi arasındaki bağlantı açıklandı. Coinshares araştırma başkanı James Butterfill, “Son aylarda volatilite azaldı ve yılın başındaki tüm zamanların en düşük seviyelerine benzer seviyelere ulaştı” yazdı. “Tarihsel olarak, bu tür seviyeler, önemli fiyat dalgalanmalarının dönüm noktalarını işaretlemiş olup yukarı veya aşağı doğru olabilir,” diye ekledi.

Ayrıca, Coinshares, Perşembe gecesi Bitcoin fiyatındaki keskin düşüşün, çeşitli borsalarda Bitcoin vadeli işlem piyasasındaki uzun pozisyonların kapanmasıyla daha da arttığını belirtti.

Coinglass verilerine göre, Bitcoin tüccarları son 24 saat içinde yaklaşık olarak 1 milyar dolarlık bahislerini likide ettiler.

İlginizi Çekebilir; Soğuk Cüzdan Fiyatları

Elon Musk, Bitcoin’in Düşüşünde Etkili Oldu mu?

Başka bir tetikleyici olabilir – Elon Musk’ın uzay keşfi şirketinin Bitcoin’den çıktığı algısı. Perşembe günü, The Wall Street Journal, SpaceX’in Bitcoin varlıklarını 373 milyon dolara işaretlediğini ve kripto varlığını sattığını bildirdi.

Geçmişte, Tesla (TSLA) CEO’nun tweetleri, özellikle Dogecoin gibi mem coinleri gibi bazı kripto paraların fiyatlarını etkilemiştir.

Coinshares ayrıca yatırımcıları Musk’ın hamlelerini izlemeye çağırdı, çünkü genellikle Bitcoin piyasasını etkiler.

Bitcoin Hala Bir Risk-On Varlık mı?

Bitcoin genellikle “dijital altın” ve ekonomik belirsizliğe karşı bir koruma olarak anılsa da, gerçek şu ki, kripto varlık bazen belirsizlik dönemlerinde diğer riskli varlıklarla birlikte düşer, bu da COVID-19 pandemisinin başlangıcında olduğu gibi oldu.

Bununla birlikte, Coinshares, potansiyel bir tam ölçekli ekonomik krizi Bitcoin için bir fırsat olarak görüyor. Raporda, “Finansal bir çöküşün tamamen olasılık dışı olduğunu düşünsek de, gerçekleşirse, özellikle sonuçlar finansal sektöre yayılırsa, Bitcoin’i destekleyebilir” yazıldı.

Ancak, hafta her açıdan zorlu geçmedi. Coinbase’nin ABD’de kripto vadeli işlem ticareti sunma konusundaki düzenleyici onayı, bu hafta için kripto piyasalarında parlak bir noktaydı.

Coinshares ayrıca, pazarın, özellikle BlackRock (BLK) tarafından sunulan bir spot Bitcoin ETF’sinin onayının, pazarın başlangıçta beklediğinden daha hızlı gelmeyebileceği gerçeğiyle yüzleşmeye başladığını belirtti.

Kaynak: https://blog.coinshares.com/

Buna Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _a_k_n_m
  Şaşkınım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

Merhaba, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme bölümünden mezun olduktan sonra, 10 yılı aşkın süredir fiyat araştırmaları alanında çalışmaktayım. Fiyat araştırma teknikleri , fiyatlandırma stratejileri üzerine makaleler yazıp çalışmalar yapmaktayım. Fiyatinedir.net sitesinde güncel fiyat araştırmaları ve karşılaştırmaları ile ilgili yazılar paylaşıyorum.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir