1. Anasayfa
 2. Bilgilendirme

Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Hisse Senedi Nasıl Alınır?
Hisse Senedi Nasıl Alınır
0

Hisse senetleri, borsada en çok rağbet gören ve özellikle likit yapısı ile dikkat çeken enstrümanlardır. Çok sayıda yatırımcının borsadaki işlem tercihini hisse senedi alım satımı yönünde kullandığını söyleyebiliriz. Hisse senetleri pek çok kişinin borsaya ilgi duymasının nedenlerinin başında geliyor. Kısa, orta ya da uzun vadede hatırı sayılır bir kazanç elde etmenin yollarından biri bu enstrümana yönelik alım satım işlemlerini gerçekleştirmektir. 

Peki, hisse senedi nasıl alınır ve alım yaparken nelere dikkat edilmesi gerekir? Öncelikle borsada hisse senetlerini alıp satmanın gayet kolay işlemler olduğunu belirtelim. Sanıldığı gibi uzayıp giden prosedürler ile zaman kaybetmek gerekmiyor. Ancak bir kazanç elde etmek istiyorsanız stratejik davranmalı ve doğru zamanda alım satım işlemini gerçekleştirmelisiniz. 

Hisse Senedi Nedir? 

Hisse Senedi Nedir
Hisse Senedi Nedir

Hisse senetleri, sermaye şirketlerinin ortaklarının şirketteki paylarını gösteren kıymetli evrak olarak tanımlanabilir. Şirketlerin halka arzı ile birlikte hisse senetlerinin borsada alınması ve satılmaları mümkün olabilir. Bu noktada akıllara gelen soru ise hisse senetlerinin nasıl para kazandırdığı oluyor. Bu kıymetli evrakların kazanç sağlaması, 2 farklı şekilde olur. Bunların ilki hisse senedinin değerinin artmasıdır. 

Hisse senedinin değeri düşükken almak ve bir süre bekledikten sonra değeri yükseldiğinde satmak, en sık tercih edilen ve aynı zamanda en kolay olan kazanç sağlama yöntemidir. Bu yöntemde gelir elde etmeyi sağlayan unsur hisse senedinin değerindeki değişimdir. İkinci yöntem ise temettü dağıtımı oluyor. Şirketlerin yıllık olarak elde ettikleri kardan yatırımcılarına pay dağıtması ve yatırımcının yani hisse senedi sahibinin de bu pay ile gelir elde etmesidir. 

Hisse Senedi Almanın Yolları

Günümüzde hisse senedi alım işlemini yapmanın pek çok farklı yolu bulunuyor. Bunların ilki bankanızdır. Bankanızın mobil uygulaması üzerinden hisse senedi hesabı açabilir ve sonrasında da hesabınıza para aktarabilirsiniz. Ardından mobil uygulama üzerinden hisse işlemleri bölümüne girerek satın alma işleminizi anında gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bunun için öncelikle hisse senedini seçmeli ve sonrasında hissenin kodu, lot ve fiyat bilgisi gibi bilgileri ilgili alanlara yazmanız gerekiyor. 

Borsada işlem yapmak ve hisse senedi alım satımı gerçekleştirmek için bankalar dışındaki yasal aracı kurumlar üzerinden hesap açabilirsiniz. Bu hesabınız aracılığıyla da borsada hisse senedi al sat emri vererek işlemlerinizi gerçekleştirebileceğinizi ekleyelim. 

Bu arada hisse senedine yatırım yapmak isteyenlerin tercih ettiği bir yöntem daha bulunuyor. O da yatırım fonları oluyor. Çok sayıda hisse senedine yatırım yapmak isteyenler fonlara yöneliyor. Hisse senetlerinden oluşan portföylerin borsaya yeni başlayanlardan ziyade profesyonel yöneticiler tarafından tercih edildiği bilgisini de eklemek gerekir. Eğer hisse senedi fonlarını daha yakından incelemek isterseniz Türkiye Elektronik Fon Alım Satım Platformu tercih edilebilir. 

Hisse Senedi Alımında Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Öncelikle dikkat etmeniz gereken husus yasal yani lisanslı bir kurum aracılığı ile hesap açtırmanızdır. Aynı zamanda hangi vadede olduğunuzu da net bir şekilde belirlemeniz gerekiyor. Mutlaka bir yatırım stratejiniz olmalıdır, bir strateji gelişmeden kazanç sağlamanızın zor ihtimal olduğunu unutmayın. Gelişigüzel zamanlarda hisse senedi alım satımı ile kazanç sağlanması pek mümkün olmaz. Hatta kar elde etmek bir yana zarar edebilir ve mevcut tüm birikiminizi kaybedebilirsiniz. 

Doğru stratejileri belirlemek için de iş piyasalarını çok iyi analiz etmenizde fayda var. Bununla birlikte piyasa çarpanlarını çok iyi incelemeli ve temelleri de gözden geçirmeyi ihmal etmemelisiniz. Bu konuda çok daha detaylı bilgi almak isterseniz Paratic internet sitesine tıklamanızı öneririz. Hisse senedi alım satımı konusunda merak ettiğiniz soruların yanıtları ve çok daha fazlasına anında ulaşabilirsiniz. 

Buna Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _a_k_n_m
  Şaşkınım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

Fiyatinedir.net olarak, tüketicilere en iyi fiyatları sunmanın yanı sıra bilinçli alışveriş yapmalarını sağlamak için bir dizi misyonu benimsiyoruz. Müşterilerimize rehberlik etmek, doğru bilgileri sağlamak ve onlara güvenilir bir alışveriş deneyimi sunmak için çalışıyoruz.Misyonumuzun bir parçası olarak, tüketicilere ürünler hakkında detaylı ve doğru bilgiler sunmayı hedefliyoruz. Ürünlerin özelliklerini, teknik detaylarını, kullanıcı yorumlarını ve değerlendirmelerini titizlikle inceliyor ve bunları kullanıcılara sunuyoruz. Böylece, müşterilerimizin ihtiyaçlarına en uygun ürünleri seçmelerine yardımcı olmayı amaçlıyoruz.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir