1. Anasayfa
 2. Genel

İngiltere Sigara Fiyatları

İngiltere Sigara Fiyatları
İngiltere sigara fiyatları
0

İngiltere Sigara Fiyatları, birçok vatandaşımız tarafından merak edilmekte ve aratılmaktadır. İngiltere’de sigara fiyatları, sigara tüketiminin halk sağlığının korunması ve sigara tüketiminin kontrol edilmesi amacıyla belirli düzenlemelerle belirlenmektedir. Bu içeriğimizde, İngiltere’de bulunan sigara fiyatlarını inceleyeceğiz ve liste halinde paylaşacağız.

İngiltere, yüksek sigara fiyatlarıyla sigara tüketimizi azaltmayı hedefleyen düzenlemeler uygulamaktadır. Ülkede sigara fiyatları, hem tütün ürünleriyle ilgili politikalar hem de vergi düzeniyle belirlenmektedir. Özellikle vergi artışları, sigara fiyatlarının yükselmesinde en önemli rolü oynar. Çünkü ülkeler tütün ürünlerinin kullanımınızı düzenlemek için bu tarz ürünlerden çok yüksek derecede vergi almaktadır.

İngiltere Sigara Fiyatları

İngiltere’de Sigara Fiyatları Avrupa’nın geneline bakılınca diğer ülkelere göre daha fazladır. Yüksek fiyat politikası İngiltere’de sigara kullanım oranını azaltmış olsa da kaçak kullanımı arttırmıştır. İngiltere’de Sigara Fiyatları aşağıdaki gibidir;

 • İngiltere’de Benson & Hedges Fiyatı 12,40 £
 • İngiltere’de Rothmans Green Fiyatı 9,75 £
 • İngiltere’de Mayfair Fiyatı 11,55 £
 • İngiltere’de Sovereign Fiyatı 10,50 £
 • İngiltere’de Marlboro Gold Fiyatı 12,75 £
 • İngiltere’de Marlboro Touch Fiyatı 10,95 £
Sigara MarkalarıTürk Lirası Karşılığıİngiltere Fiyatı
Marlboro Touch362 TL10,95 £
Marlboro Gold421,5 TL12,75 £
Sovereign347,10 TL10,50 £
Mayfair381,80 TL11,55 £
Rothmans Green323 TL9,75 £
Benson & Hedges410 TL12,40 £
İngiltere Sigara Fiyatları

Oransal olarak İngiltere’de sigara fiyatları pahalı olsa da kesinlikle Türk Lirası karşılığına bakarak hesaplama yapılmamalıdır. Birim ücreti ve asgari ücret tutarına bakarak alım gücü karşılaştırması yapabilirsiniz. Yukarıda paylaşmış olduğumuz tablo İngiltere’deki güncel sigara fiyatları listesidir. Hazırladığımız fiyat tablosunda veya üstte bulunan listede herhangi bir hata mevcutsa lütfen sayfanın en altında bulunan yorumlar alanından bize bildiriniz. Ayrıca diğer fiyat içeriklerimize göz atmak için genel kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

İngiltere'de Sigara Ne Kadar?
İngiltere’de Sigara Ne Kadar?

İngiltere’de Sigara İçme Oranı Ne Kadar?

İngiltere sigaraya karşı topyekûn bir savaş açmış desek yanlış olmaz. İngiltere hükümetinin 2030 yılına kadar ki hedefi sigara tüketim oranını %5 oranına düşürmek. Hükümet tarafından belirlenen hedef kapsamında son yıllarda İngiltere’de sigara vergi oranlarında çok ciddi artırımlar yapıldı. Aynı zamanda hedefe ulaşana kadarda devam edileceği öngörülüyor.

İngiltere’de 2007 yılına kadar 16 yaş ve üstü sigara alabiliyordu fakat 2007 yılı itibari ile bu yaş sınırı 18’e çıkartıldı. Uzun yıllardır tütün ürünlerine fazlasıyla karşıt olan İngiltere’de 1970’lerden bu yana tütün tüketimi azalma eğiliminde devam ediyor. 67 milyon nüfusu olan İngiltere’de aktif olarak 6 milyon civarında İngiliz vatandaşı tütün ürünleri kullanıyor. Türkiye’de bu sayı 15 milyon civarındadır. Aynı zamanda 1970 yıllarında İngiltere’de sigara kullanımı %50 oranına dayanmıştı.

İngiltere Ulusal İstatistik Kurumu’na göre ülkede 18-24 yaş arasındaki vatandaşların 9’da 1’i sigara kullanıyor. Paylaşılan raporda sadece 2019’da 75 bin ingiliz vatandaşı sigara kullanımından kaynaklı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetti. Bu ingiltereki bütün ölümlerin %15 kadarıdır.

İngiltere’de Sigara Vergi Oranı Ne Kadar?

Adeta sigara kullanımına savaş açan İngiltere’de sigara vergi oranları fazlasıyla yüksektir. İngiltere Avrupa’nın sigaradan en çok vergi alan 2. ülkesi konumunda. İngiltere’nin sigaradan aldığı verginin yüzde 70,64’ü ÖTV, yüzde 16,67’si de KDV’dir. Aynı zamanda yüksek vergi oranlarında ilk sırada Yunanistan varken, Türkiye bu listede 8’inci sırada yer alıyor.

Yüksek sigara fiyatları, sigara tüketimini en çok baskılayan etkendir. Yapılan araştırmalar, sigara fiyatlarının artmasıyla birlikte sigara tüketiminin azaldığını göstermektedir. Özellikle gençlerin sigara tüketimi, yüksek fiyatlar
nedeniyle daha düşük seviyelerdedir. Sigara fiyatlarının yüksek olması, sigara bağımlılığıyla en etkili mücadele stratejisi olarak görülüyor. Fakat çok yüksek fiyatların kaçak tüketimi arttırdığını belirtmeliyiz. Kaçak sigara kullanımında ise sigara tüketenler istatistiklerde gözükmemektedir.

İngiltere sigara fiyatı
İngiltere sigara fiyatı

İngiltere Sigara Fiyatları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular?

İngiltere’de bir paket sigaranın fiyatı nedir?

İngiltere’de sigara fiyatları 9,75 £ ile 12,75 £ aralığındadır.

İngiltere’de sigara fiyatları düşecek mi?

İngiltere hükümetinin sigara karşıtı politikalarının devam edeceğini kabul edersek kesinlikle düşmeyecek diyebiliriz.

Sigara fiyatlarındaki değişiklikler sigara kaçakçılığını etkiler mi?

Kesinlikle doğru orantılı diyebiliriz. Ülkelerin sigara tüketimini azaltmak için vergi oranlarında fazlasıyla acımasızca davranması sigara kaçakçılığını artırmaktadır.

Sigara Vergisi Türkiye’de mi fazla yoksa İngiltere’de mi?

22 Avrupa ülkesi içerisinde vergi oranı en yüksek olan 2. ülke İngiltere’dir. Bu listede Türkiye ise 8. sıradadır.

Londra’da Sigara ne kadar?

Londra’da ortalama sigara fiyatı 10 £ civarındadır.

Ingiltere’de 1 paket Marlboro ne kadar?

İngilterede Marlboro Fiyatları 10,95 £ ile 12,75 £ aralığındadır.

İngiltere Asgari ücret kaç pound?

Yeni gelen zamla birlikte İngiltere’de saatlik asgari ücret 10,42 Pound olmuştur. İngiltere’de 1 saatlik ücretiniz ile 1 paket sigara alabilirsiniz.

İngiltere Sigara Fiyatları

Özellikle ülkelerin sigara tüketimini azaltması nedeniyle sigara vergileri sürekli olarak artış göstermektedir. Bu durum ise İngiltere Sigara Fiyatları listesini direkt olarak etkilemektedir. Bizde İngiltere Sigara Fiyatları hakkında araştırma yapan okuyucularımızı bilgilendirmek amacıyla içeriğimizi oluşturduk ve sizlerin beğenisine sunduk.

İlgili içerikler;

Buna Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _a_k_n_m
  Şaşkınım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

Merhaba! 25 yaşında genç bir araştırmacıyım. Genel anlamda fiyat araştırmaları yapmayı severim. Ürün veya hizmetlerin fiyatlarında ki değişiklikleri hobi olarak takip ediyorum. Ayrıca güncel fiyat araştırma platformu Fiyatı Nedir sitesinde aktif olarak güncel fiyat paylaşımlarımı yapıyorum. Her şeyin güncel fiyatı için beni takibe alabilirsiniz. Üniversitede iktisat fakültesinden mezun olduktan sonra Fiyat araştırmaları üzerine makaleler ve çalışmalar hazırlamaya başladım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir