1. Anasayfa
 2. Sağlık

Öksürüğe İyi Gelen Doğal Yöntemler

Öksürüğe İyi Gelen Doğal Yöntemler
Öksürüğe İyi Gelen Doğal Yöntemler
0

Özellikle kış aylarının gelmesiyle bebeklerden ileri yaştakilere kadar hemen hemen herkeste baş gösteren solunum yolu rahatsızlığı, hekim tavsiyesiyle uygulanan doğal yöntemlerle pekala giderilebiliyor.

Öksürüğe İyi Gelen Doğal Yöntemler Özellikle kış aylarının gelmesiyle bebeklerden ileri yaştakilere kadar hemen hemen herkeste baş gösteren solunum yolu rahatsızlığı, hekim tavsiyesiyle uygulanan doğal yöntemlerle pekala giderilebiliyor. Günümüzde neredeyse her evde bulunan gıdalar, eski çağlardan beri süregelen metotlarla karıştırılarak ya da tek başına kullanılarak öksürüğe doğal bir çare görevi görmekte. Bebeğiniz öksürmeye mi başladı? Annenizin kuru öksürüğü mü var? Alerjik olmayan bünyelerde son derece işe yarayan natürel uygulamalarla bu sorunları çözmek mümkün olabilir. Peki, öksürüğe iyi gelen doğal yöntemler neler? Okumaya devam ederek öksürüğü geçiren uygulamaları görebilirsiniz. Ama önce öksürüğün olası nedenlerine bir bakalım.

Öksürük Neden Olur?

Öksürüğe doğal tedavi yöntemlerine geçmeden önce öksürük neden olur, sorusunun yanıtını vermekte yarar var. Bunlar arasında belirli kronik hastalıklar olabileceği gibi yaşam tarzından kaynaklanan durumlar da bulunabilir. Aşağıdaki listede öksürüğe neden olabilecek başlıca unsurlar yer alıyor. 

 • Soğuk Algınlığı ve Grip: En yaygın öksürük nedenlerinin başında soğuk algınlığı veya grip gibi viral solunum yolu enfeksiyonlarını saymak mümkün. Bu enfeksiyonlar; öksürük, burun akıntısı ve boğaz ağrısı gibi semptomlarla ilişkilendirilmekte.
 • Astım: Astım, solunum yollarında daralmaya ve öksürüğe neden olabilen kronik bir solunum yolu hastalığıdır. Astım semptomları arasında öksürük, nefes darlığı ve hırıltı yer alır. Dolayısıyla eğer sürekli öksürükten muzdaripseniz bunun sebebi, astım olabilir. Bu konuda hekiminize danışarak çözüm yolu bulmanızda yarar var.
 • Alerjiler: Alerjik reaksiyonlar ve alerjik rinit gibi durumlar da öksürüğe neden olabilir. Bu tür öksürükler, genellikle alerjenlere maruz kaldıktan sonra ortaya çıkar. Bu sebeple çareyi bulmadan önce hangi durumlarda daha çok öksürdüğünüze bakabilir, sonrasında tedaviyi araştırabilirsiniz.
 • KOAH: Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı olarak bilinen KOAH, akciğerlerdeki hava akışının zorlaşması sonucu kronik öksürüğe neden olabilen bir hastalıktır. KOAH, sigara içme veya toksin maddelere maruz kalma gibi faktörlere bağlı olabilir. 
 • Reflü: Gastroözofageal Reflü Hastalığı (GERD) gibi sindirim sistemi bozuklukları, öksürük nöbetlerine neden olabilir. Bu durumlarda, mide asidi yemek borusuna geri kaçabilir ve öksürüğe neden olabilir.
 • Sigara İçmek: Sigara içmenin, kronik bronşit ve diğer solunum yolu hastalıklarına neden olduğu sıklıkla söylenir. Sigara içmek; öksürüğe, balgam çıkarma ve nefes darlığı gibi semptomlara yol açabildiği için bu gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmakta yarar var.
 • Solunum Yolu Enfeksiyonları: Kronik solunum yolu enfeksiyonları, bronşit veya zatürre gibi durumlar, öksürüğe neden olabilir.

Bu nedenlerin yanı sıra ilaç yan etkileri, akciğer kanseri gibi daha ciddi tıbbi durumlar da öksürüğe neden olabilir. Öksürüğünüz sürekli devam ediyorsa veya diğer semptomlarla birlikte görülüyorsa mutlaka bir doktora başvurmanız önerilir.

Sırada beklenen bölüm var: Öksürüğe iyi gelen doğal yöntem neler?

Öksürüğe İyi Gelen Doğal Yöntemler Neler? Yukarıdaki bilgilerden hareketle öksürüğünüzün ardında yatan sebebi bir uzman kontrolünde bulduktan sonra evinizde kolaylıkla uygulayabileceğiniz doğal yöntemlerle öksürük sorunuyla başa çıkabilirsiniz. İşte bu yöntemlerde kullanılan bazı sağlıklı gıdalar:

Bal: Bal, doğanın insana sunduğu mucizelerden sadece biri. Öksürüğü hafifletmek için kullanabileceğiniz balı, yatmadan önce bir çorba kaşığı olarak yutun. Boğaz hattının yumuşamasına yardımcı olan bu uygulamayı birkaç gün art arda yapın ve etkisini kendiniz görün. Bu, aynı zamanda belli bir yaşın üzerindeki çocuklarda öksürüğe iyi gelen doğal yöntemler arasında da yer alabilir.

Zencefil: Zencefil, öksürük ve soğuk algınlığı semptomlarını hafifletmek için kullanılan doğal anti-inflamatuarlardan. Zencefil çayı içmek veya yemeklere zencefil eklemek öksürüğü hafifletmeye yardımcı olabilir.

Nane: Nane yaprakları veya nane yağı, öksürük nöbetlerini hafifletmek için yıllardır kullanılmakta. Nane yağını bir miktar sıcak suya ekleyerek buharını soluyabilir ya da nane yapraklarından hazırlayacağınız çayı içebilirsiniz.

Limon: Limon, öksürük nöbetlerini hafifletmek için kullanılabilecek doğal bir antiseptik. Limon suyunu ılık suyla karıştırarak birkaç gün için. Öksürüğünüzün hafiflediğini görebilirsiniz.

Ilık İçecekler: Ilık içecekler, öksürüğü tedavi etmek için kullanılabilir. Sıcak suya bal, limon, zencefil veya nane ekleyerek çay yapabilirsiniz.

Tuzlu Su Gargarası: Tuzlu su, öksürük ve boğaz ağrısı semptomlarını hafifletmek için kullanılan doğal bir antiseptiktir. Bir çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suda eritin ve gargara yapın.

Buhar Banyosu: Listemizin son maddesinde buhar banyosu var. Sıcak suya birkaç damla nane yağı ekleyin ve başınızı bu buharın üzerinde birkaç saniye tutup çekin. Bu uygulamayı birkaç defa bu şekilde sürdürdükten sonra uygulamayı sonlandırın. Bu hem burun hattının açılmasına hem de öksürüğün hafiflemesine yardımcı olacaktır.

İlgili Bağlantılar;

Prospan Fiyatları

Bisolnatur Fiyatları

Buna Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _a_k_n_m
  Şaşkınım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

Merhaba! 25 yaşında genç bir araştırmacıyım. Genel anlamda fiyat araştırmaları yapmayı severim. Ürün veya hizmetlerin fiyatlarında ki değişiklikleri hobi olarak takip ediyorum. Ayrıca güncel fiyat araştırma platformu Fiyatı Nedir sitesinde aktif olarak güncel fiyat paylaşımlarımı yapıyorum. Her şeyin güncel fiyatı için beni takibe alabilirsiniz. Üniversitede iktisat fakültesinden mezun olduktan sonra Fiyat araştırmaları üzerine makaleler ve çalışmalar hazırlamaya başladım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir