1. Anasayfa
 2. Sağlık

Tüp Bebek Fiyatları

Tüp Bebek Fiyatları
Tüp Bebek Fiyatları
0

Prof. Dr. Bülent Tıraş tüp bebek fiyatları hakkında bilgi verdi.

Tüp bebek tedavisi, günümüzde doğal yollarla bebek sahibi olamayan çiftlerin başvurdukları yardımcı üreme tekniklerinin başında gelmektedir. Tüp bebek tedavisi sayesinde pek çok çift bebeklerini sağlıklı bir şekilde kucaklarına alabilmektedir.

Tüp bebek tedavisinde süreç genel olarak kadından alınan yumurtanın, erkekten alınan sperm ile bir araya getirilmesi ve döllenmenin gerçekleşmesinin ardından embriyonun rahme transfer edilmesiyle gerçekleşmektedir.

Tüp bebek tedavisinde izlenen adımlar genel olarak aynı olmakla birlikte çiftlerin ihtiyaçlarına göre farklı prosedür ve tedavilere başvurmak gerekebileceği içi tüp bebek fiyatları değişiklik gösterecektir. Bununla birlikte fiyatlar hakkında genel olarak bilgi sahibi olmak ve tedavi ücretini arttırabilecek uygulamaları öğrenmek için bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Tüp Bebek Fiyatları Ne Kadar?

Tüp bebek tedavisinde tek bir fiyattan söz etmek söz konusu değildir. Tedavide kullanılan ilaçlar, tüp bebek merkezinin sunduğu hizmetler, tedavide kullanılan yöntemler, ek tedaviler ve doktorların ve personellerin uzmanlığı gibi faktörler, tüp bebek fiyatlarının değişkenlik göstermesine neden olmaktadır.

Tüp bebek fiyatlarının genel olarak 15 ila 17 bin TL’den başladığını söylemek mümkündür. Ancak bu ücrete tedavide kullanılan ilaçlar, ek tedaviler ve prosedürler dahil değildir. Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçların maliyetlerine aşağıda göz atarak tedavi ücretini yaklaşık olarak hesaplayabilirsiniz.

Tüp bebek fiyat
Tüp bebek fiyat

1.aşama: Yumurtalıkların uyarılması

Tüp bebek tedavisi, kadının hormon içeren ilaçlar kullanmasıyla ve bu sayede yumurtalıklardan birden fazla yumurta üretilmesiyle başlamaktadır. Bu aşama ile birden fazla yumurta elde edilmesi için hormon kullanılması gerekmektedir.

Yumurtalıkların uyarılması için kullanılan hormonlardan bir tanesi FSH’dir. FSH için genelde Elonva isimli bir enjeksiyon kullanılmakta ve bu enjeksiyonun fiyatı 2022 yılı için 4000-5000 Türk lirası olmaktadır.

2.aşama: Yumurtaların toplanması

Yumurtaların toplanmasından önce çatlatma iğnesi olarak da bilinen hCG enjeksiyonu ile yumurtaların olgunlaşması sağlanmaktadır. Çatlatma iğnesinden kısa bir süre sonra ise yumurtalar toplanmaktadır.

Çatlatma iğnesi için tedaviniz sırasında ayrıca ödeme yapmanız gerekecektir. Bu iğnenin 2022 için fiyatı ortalama olarak 3000-4000 TL arasında olmaktadır.

3.aşama: Yumurtaların döllenmesi

Yumurtalar toplandıktan sonra erkekten alınan spermler ile bir araya getirilerek döllenmenin gerçekleşmesi beklenir. Döllenme gerçekleştiyse 3 ila 5 gün beklenerek embriyoların olgunlaşması sağlanır.

4.aşama: Embriyo transferi

Embriyo transferinde ince bir kateter yardımıyla embriyolar kadının rahmine transfer edilir. Bu aşamadan sonra embriyoların tutunarak gebeliğin gerçekleşmesi beklenir.

5.aşama: Embriyo dondurma

Bu aşama tüp bebek tedavisinde zorunlu olmamakla birlikte döngü sırasında birden fazla sağlıklı embriyo elde edilmesi durumunda bunlar saklanarak mevcut döngünün başarısız olması ya da gelecekte tekrar bebek sahibi olmak istenmesi durumunda kullanılabilir. Embriyo dondurma, tüp bebek tedavisinde standart olarak uygulanan bir prosedür olmadığı için bu işlem için ayrıca ödeme yapmanız gerekecektir.

yumurta dondurma ücreti
yumurta dondurma ücreti

Tüp Bebek Fiyatlarını Etkileyen Diğer Faktörler

Her çiftin yaşadığı sorunlar farklı olduğu için tüp bebek tedavisi süreci herkes için farklı olacaktır. Tüp bebek tedavisiyle bebek sahibi olmak için bazı durumlarda ek tedavilere ve prosedürlere ihtiyaç olabileceği için tedavinizin masrafı doğal olarak artacaktır.

Tüp bebek tedavisinde ödenen ücretlerin artmasına neden olabilen uygulamalardan bazıları şunlardır:

Embriyo tıraşlama (Assisted hatching)

Embriyo tıraşlama ya da assisted hatching olarak bilinen prosedür, bazı hastalarda embriyonun rahme tutunmasına yardımcı olmak için kullanılmaktadır. Embriyo, gelişiminin erken evrelerinde zona pellucida isimli zarın içerisindedir. Embriyonun rahim içine başarılı bir şekilde tutunması için önce bu zarı geçmesi gerekir. Embriyo tıraşlamada zarda küçük bir delik açılarak embriyonun tutunmasına yardımcı olunabilir. Tüp bebek tedavinizde embriyo tıraşlama yapılacaksa ek ücret ödemeniz gerekecektir.

Mikroenjeksiyon

Sperm sayısında, kalitesinde ya da hareketinde sorunlar gibi erkek kaynaklı kısırlık sorunları mevcutsa mikroenjeksiyon gerekli olabilir. Bu prosedür sırasında tek bir sperm alınarak olgunlaşmış yumurtaya enjekte edilir ve döllenmeye yardımcı olunur. Bu prosedür tüp bebek tedavisine dahil olmadığı için ayrıca ödeme yapmanız gerekecektir.

Preimplamantasyon genetik tarama ya da tanı (PGS ve PGD)

PGS ile embriyo transferinden önce kromozom anomalileri bakımından embriyoların kontrol edilmesi mümkündür. Embriyonun kromozomlarında sorun olması halinde yerleşme başarısız olabilir ya da düşük meydana gelebilir. Bebek sahibi olmak isteyen çiftte erkeğin ve/veya kadının genetik hastalıkları varsa PGD yapılarak kromozomal bozukluklar kontrol edilebilir. Kromozomları kontrol etmek için yapılan tarama ve tanı testlerinin ücretleri tüp bebek tedavisinden ayrı olmaktadır.

Testiküler sperm ekstraksiyonu (TESE)

Erkek kaynaklı kısırlık söz konusuysa ve menide hiç sperm bulunmuyorsa lokal anestezi ile TESE yapılabilir ve spermler testislerden doğrudan alınabilir. TESE, tüp bebek tedavisine dahil olmadığı için ek ödeme yapmanızı gerektirecektir.

Özet Olarak

Tüp bebek tedavisi, bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin bu isteklerini gerçekleştirmelerine yardımcı olan tekniklerden bir tanesidir. Bununla birlikte tüp bebek fiyatları, çiftlerin bu sürece karşı önyargılı olmasına neden olabilmektedir.

Tüp bebek tedavisinde kullanılacak yöntemler ve ek tedaviler gibi faktörler, tedavinin ücretlerini etkileyebileceği için her çift için aynı fiyatın geçerli olduğunu söylemek mümkün değildir. Bu nedenle güvenebileceğiniz bir tüp bebek merkezi seçerek durumunuzu danışmanız, tedavi sürecinde neler yapılacağı ve ödemeniz gereken ücretler konusunda bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Sağlık Fiyatları kategorimizden diğer yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

 

Buna Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _a_k_n_m
  Şaşkınım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

Fiyatinedir.net olarak, tüketicilere en iyi fiyatları sunmanın yanı sıra bilinçli alışveriş yapmalarını sağlamak için bir dizi misyonu benimsiyoruz. Müşterilerimize rehberlik etmek, doğru bilgileri sağlamak ve onlara güvenilir bir alışveriş deneyimi sunmak için çalışıyoruz.Misyonumuzun bir parçası olarak, tüketicilere ürünler hakkında detaylı ve doğru bilgiler sunmayı hedefliyoruz. Ürünlerin özelliklerini, teknik detaylarını, kullanıcı yorumlarını ve değerlendirmelerini titizlikle inceliyor ve bunları kullanıcılara sunuyoruz. Böylece, müşterilerimizin ihtiyaçlarına en uygun ürünleri seçmelerine yardımcı olmayı amaçlıyoruz.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir