1. Anasayfa
 2. Nedir?

Erotoman Hastalığı Nedir

Erotoman Hastalığı Nedir
Erotoman Hastalığı Nedir
0

Erotoman hastalığı nedir? Masumiyet dizisinde İlayda ALİŞANIN hayat verdiği Ela karakterine belirtilen hastalık ile hayatımıza giren Erotomani Nedir detaylarıyla paylaşıyoruz.

Erotoman ne demek ve nedir? Erotoman (Ela’nın hastalığı) belirtileri nelerdir? Masumiyet’te İlker’in avukatından Ela’ya erotomani suçlaması,

Erotoman hastalığı Masumiyet dizisi ile beraber gündeme geldi. Erotomani yaşayan kişi karşısındaki kişinin hakikaten ona aşık olduğuna inanır. Bireyin yaşananlarla ilgili gerçeklik algısının bozulduğu bu tip platonik aşklar, “Erotomani” olarak bilinir ve sonuçta kişi kendi hayal alemine kapılarak durumu olduğundan farklı görmeye başlayabilir. Peki, Erotoman ne demek ve nedir? İşte, erotoman belirtileri ile ilgili ayrıntılı bilgiler.

Erotomani Hastalığı Nedir
Erotomani Hastalığı Nedir

Erotoman Hastalığı Nedir

Erotoman bir diğer adıyla “eros hastalığı” Masumiyet dizisiyle birlikte gündem oldu. Dizinin kötü adamı İlker’in avukatının Ela’yı takıntılı bir erotomani olarak suçladığı sahneler dikkat çekti. Erotoman olarak suçlanan Ela için verilecek karar 10 Mart tarihli bölümde belli olacak. Bu sahne ardından erotomani terimi ile ilgili araştırmalar başladı. Peki, erotoman (Ela’nın hastalığı) ne demek, belirtileri nedir?

Erotomanik aşıklar, üst düzey yöneticilere veya kendilerinden üst gördükleri kişilere karşı yoğun duygular besleyebiliyorlar. Aşık oldukları kişinin, bu aşktan haberi olmasa da onların da kendilerine aşık olduğuna inanıyorlar. O kişi tarafından reddedilmeyi olumlu bir şey olarak görebiliyorlar.

HAYALİ BİRİ BİLE OLABİLİR

Erotomani Amerikan Psikiyatri Birliği (APA) tarafından yayınlanan taksonomik ve tanı aracı olan Mental Bozuklukların Tanısal ve Sayımsal El Kitabına göre sanrısal bir bozukluğun alt tipi olarak listelenmiştir. Bu nispeten nadir görülen bir paranoid durumdur ve bir bireyin başka bir kişinin kendisine âşık olduğuna dair sanrılarıyla karakterize edilir. Bu bozukluk en çok utangaç, bağımlı ve cinsel açıdan deneyimsiz kadın hastalarda (sadece kadın değil) görülür. Sanrının amacı tipik olarak yüksek sosyal veya mali durum, evlilik veya ilgisizlik nedeniyle ulaşılamaz olan bir erkektir. Takıntı nesnesi ayrıca hayali, ölmüş veya hastanın hiç tanışmadığı biri olabilir. Referans sanrıları yaygındır, çünkü erotomanik birey, genellikle gizli hayranlarından mesajlar gönderildiğini algılar, ancak araştırma ve geliştirme üzerine kanıtı yoktur. Genellikle, erotomaninin başlangıcı anidir ve seyri kroniktir.

Erotoman Hastalığı
Erotoman Hastalığı

İKİ ŞEKLİ BULUNUYOR

Erotomaninin iki şekli vardır: birincil ve ikincil. Birincil erotomani genellikle de Clerambault sendromu ve Old Maid’s Insanity olarak adlandırılır ve komorbidite olmaksızın tek başına mevcuttur, ani bir başlangıç ve kronik bir sonucu vardır. İkincil form, paranoid şizofreni gibi ruhsal bozukluklarla birlikte bulunur. Sıklıkla zulmedici sanrılar, halüsinasyonlar ve büyüklenmeci fikirleri içerir ve daha aşamalı bir başlangıca sahiptir. “Sabit” bir durumu olan hastalar, sürekli sanrılar ile daha ciddi şekilde hastalanır ve tedaviye daha az yanıt verir. Bu bireyler genellikle çekingen, bağımlı kadınlardır ve genellikle cinsel açıdan deneyimsizdir. Daha hafif, tekrarlayan bir durumu olanlarda sanrılar daha kısa sürelidir ve bozukluk yıllarca başkaları tarafından fark edilmeden var olabilir. Sorunlu davranışlar; arama, mektup ve hediye gönderme, habersiz ev ziyaretleri yapma ve diğer ısrarlı takip davranışları gibi eylemleri içerir.

Ela Yüksel Kimdir?

İlayda Alişan

Bahar’ın 19 yaşındaki kızı. Lise bitmiş, üniversite heyecanı başlamış. Her şeyi yapabileceğine inandığı, her yöne sapmak istediği yaşta. Yolun eeeen başında… Tipik bir Z kuşağı mensubu. Bir tıkla dünyayı değiştiririm derken olmayacak bir aşkla koşup kendi dünyası değişecek. ELA YÜKSEL

Masumiyet Son Bölüm İzle

Fiyat araştırması üzerine hizmet veren Fiyat bilgilendirme sitemiz ürün fiyatlarından, hizmet fiyatlarına kadar geniş bir yelpazede hizmet vermektedir. Bu konumuzda hatalı fiyat var ise iletişim bilgilerimizden bize bildirebilirsiniz. Güncel fiyatları fiyatinedir.net sitemizden anlık olarak takip edebilir, Güncel ve detaylı fiyat listesine ulaşabilirsiniz. Web sitemiz güncel fiyat listelerini araştırarak sizlerle paylaşmaktadır. Sitemizi takip ederek güncel ve detaylı fiyat listelerine ulaşabilir, bilgi alabilirsiniz.

Bizimle iletişime geçmek için İLETİŞİM sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Buna Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _a_k_n_m
  Şaşkınım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

Ben Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi 5. Sınıf Öğrencisi Stajyer Doktor Seren Korkmaz. Sağlık alanında bilgilerimi sizlerle de paylaşmak istedim. İlaçlar, ameliyatlar ve sağlığınıza dikkat etmeniz gereken her adımda size yazılarımla destek olacağım. Unutmayın her hastanın tedavisi farklıdır! burada paylaştıklarım sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sağlığınız için doktorunuza danışmadan hiç bir şey kullanmayın denemeyin.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir