1. Anasayfa
 2. Araba

Kış Lastikleri: 2 mi 4 mü? Kış Yönetmeliği 2023 Güncellemeleri

Kış Lastikleri: 2 mi 4 mü? Kış Yönetmeliği 2023 Güncellemeleri
Kış Lastikleri 2 mi 4 mü Kış Yönetmeliği 2023 Güncellemeleri
0

Kış ayları yaklaşıyor ve kış lastikleri hakkındaki sorular artıyor. Kış lastiği kullanımıyla ilgili 2023 yılında yapılan güncellemeleri sizlerle paylaşıyoruz. Kış lastiği kullanımı zorunlu hale geldi ve bu zorunluluk 4 kış lastiği takılmasını gerektiriyor. Yani aracınızın 4 tekerleğine kış lastiği takmalısınız. Eğer bu kuralla uyum sağlanmazsa, ciddi cezalarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Araç, herhangi bir durumda güvenli ve kaymayan bir şekilde durabilmesi için 4 kış lastiğiyle donatılmalıdır. Kış lastikleri eksik veya uygun değilse, cezai işlem uygulanabilir.

Kış Lastikleri: 2 mi 4 mü? Kış Yönetmeliği 2023 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kış Lastikleri 2 mi 4 mü Kış Yönetmeliği 2023 Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Kış Lastikleri 2 mi 4 mü Kış Yönetmeliği 2023 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kış lastiği yönetmeliği 1 Aralık 2023’te başlamış olup, 1 Nisan 2024 tarihine kadar devam edecektir. Bu dönemde kış lastiği takmayan sürücülere 1152 TL ceza kesilecektir. Bu ceza, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan yeniden değerleme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2024 itibarıyla güncellenecektir.

Kış lastiği kullanma zorunluluğu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından valiliklere devredilebilir. Denetimler ise Bakanlık yetkilileri, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Ticaret Bakanlığı’nın sınır kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetim birimleri tarafından yapılır.

Ön lastiklerin kışlık ve arka lastiklerin yazlık olması durumunda, muayene zamanına göre kış lastiği zorunlu değildir. Ancak kış lastiği takma zorunluluğu, 1 Aralık süresi içinde muayene yapılacaksa geçerlidir. Aksi takdirde, kış lastiği kullanma zorunluluğu ortadan kalkar.

M+S (Mud and Snow) işareti taşıyan lastikler, kış lastiği yerine kullanılamazlar. Sadece üzerinde “kış lastiği” işareti bulunan M+S lastikleri, kış lastiği olarak kabul edilir. Kış lastiği yönetmeliği, bu ayrımı net bir şekilde belirtir ve günlük kullanım için sadece kış lastiklerinin kullanılmasını gerektirir.

Buna Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _a_k_n_m
  Şaşkınım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

Merhaba, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme bölümünden mezun olduktan sonra, 10 yılı aşkın süredir fiyat araştırmaları alanında çalışmaktayım. Fiyat araştırma teknikleri , fiyatlandırma stratejileri üzerine makaleler yazıp çalışmalar yapmaktayım. Fiyatinedir.net sitesinde güncel fiyat araştırmaları ve karşılaştırmaları ile ilgili yazılar paylaşıyorum.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir