1. Anasayfa
 2. Kripto Para

OpenAI’nin Kurucu Ortağı Sam Altman, Worldcoin Adlı Bir Kripto Projesini Başlattı

OpenAI’nin Kurucu Ortağı Sam Altman, Worldcoin Adlı Bir Kripto Projesini Başlattı
OpenAI'nin Kurucu Ortağı Sam Altman Worldcoin Adlı Bir Kripto Projesini Başlattı
0

OpenAI’nin kurucu ortağı ve CEO’su Sam Altman, biyometrik doğrulamayı kullanacak olan Worldcoin adlı bir finans ağı projesini başlattı.

Worldcoin Kripto Projesi Başlatıldı

 • OpenAI’nin kurucu ortağı ve CEO’su Sam Altman, Worldcoin adlı bir kripto projesini başlattı.
 • Proje, kullanıcıları yapay zeka botlarından ayırmak için yüz ve iris tanıma gibi biyometrik doğrulama yöntemlerini kullanıyor ve her kullanıcıya benzersiz bir “Dünya Kimlik” (World ID) atıyor.
 • Şu ana kadar 2 milyondan fazla kişiye benzersiz bir Dünya Kimlik verilmiştir.
 • Proje, kullanıcıların Dünya Kimliklerini saklayan ve Worldcoin jetonları (WLD) takas etmelerine olanak tanıyan bir uygulama olan WorldApp’i kullanmaktadır.

Worldcoin, şu anda ABD’de piyasaya sürülmeyen ve ilk 15 yıl içinde toplu kullanım için 10 milyon jeton yayınlayacak olan toplam jetonların yaklaşık %20’sini tutacağını belirtti. Platform, açık kaynak ve merkezi olmayan kavramlar üzerine inşa edilmektedir. Worldcoin, Ethereum’dan devralınan güvenlik ile birlikte Worldcoin ağını büyütmek için çıkarılacaktır.

Berlin merkezli Worldcoin, 2019’daki kuruluşundan bu yana 125 milyon dolar toplamıştır ve bu projenin destekçileri arasında Andreessen Horowitz, Khosla Ventures ve Reid Hoffman gibi isimler bulunmaktadır.

Worldcoin, dijital jetonu aracılığıyla Hindistan’ın COVID-19 ile mücadelesi gibi büyük olaylar için bağış toplamanın ve Ukrayna’ya para göndermenin basitleştirilebileceğini iddia etmektedir, bu da sınır ötesi ödemeleri kolaylaştırabilir.

Şu ana kadar 2 milyondan fazla kişi benzersiz bir Dünya Kimliğine sahiptir. Son 30 günde, ağda 60.000’den fazla dijital cüzdan işlemi kaydedilirken, son yedi günde Worldcoin ağı üzerinde 48.000’den fazla hesap oluşturulmuştur, Worldcoin’e göre.

Proje Linki: https://worldcoin.org/

Benzer Konular;

Bitcoin, Bu Hafta Neden %12 Düştü?

Buna Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _a_k_n_m
  Şaşkınım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

Merhaba, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme bölümünden mezun olduktan sonra, 10 yılı aşkın süredir fiyat araştırmaları alanında çalışmaktayım. Fiyat araştırma teknikleri , fiyatlandırma stratejileri üzerine makaleler yazıp çalışmalar yapmaktayım. Fiyatinedir.net sitesinde güncel fiyat araştırmaları ve karşılaştırmaları ile ilgili yazılar paylaşıyorum.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir