1. Anasayfa
 2. Bilgilendirme

Yurt Dışında Yaşayan T.C. Vatandaşlarının Türkiye’de Birikim Yapma Yöntemi: Yuvam Hesap

Yurt Dışında Yaşayan T.C. Vatandaşlarının Türkiye’de Birikim Yapma Yöntemi: Yuvam Hesap
Yurt Dışında Yaşayan T.C. Vatandaşlarının Türkiye'de Birikim Yapma Yöntemi: Yuvam Hesap
0

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları, orada kazandıkları dövizlerini kendi ülkelerinde en iyi şekilde değerlendirmek isterler. Bu değerlendirme yöntemlerinden biri de bankalar üzerinde açılacak olan YUVAM Hesap’tır.

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları, orada kazandıkları dövizlerini kendi ülkelerinde en iyi şekilde değerlendirmek isterler. Bu değerlendirme yöntemlerinden biri de bankalar üzerinde açılacak olan YUVAM Hesap’tır. Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları, birikimlerini YUVAM Vadeli Hesap ile değerlendirdiği zaman hem Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından uygulanan kur koruma güvencesinden yararlanmış oluyor hem de bankaların çeşitli faiz getirilerinden yararlanma fırsatı elde ediyor.

Yuvam Hesap Nedir?

Yuvam Hesap, Yurt Dışında Yerleşik Vatandaşlar Mevduat Hesabı’nın kısaltmasıdır. Adından da anlaşılacağı gibi, yurt dışında oturum izni ya da çalışma izni bulunan yerleşik kişiler ile bu kişilerin yine yurt dışındaki şirketleri için açılan bir hesap türüdür. 5901 Sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu kapsamında Mavi Kart verilen kişiler ile Türkiye’deki bankalarda hesap açma koşullarını yerine getiren yabancı uyruklu kişiler de YUVAM Vadeli Hesap açabilmektedir.

YUVAM Hesabı, USD, EURO, GBP ve CHF gibi yabancı para birimlerinin aktarıldığı döviz bakiyeleri ile açılabilmektedir. Burada kullanılan ilgili döviz bakiyesi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından her gün sat 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00 ve 15.00 saatlerinde açıklanan son döviz alış kuruna göre Türk lirasına dönüştürülür ve hesaba aktarılır.

Yuvam Hesap Ne İşe Yarar?

YUVAM Vadeli Hesap türünün açılış alt limiti 10.000 TL olarak belirlenmiştir. YUVAM Hesap’ın en önemli katkılarından biri, ek faiz getirisi sunmasıdır. YUVAM Hesap sahipleri, hesaplarının açılış vadesine göre TCMB tarafından hesabın bağlı olduğu faiz oranına ek olarak ek getiri faizi kazanma avantajına sahiptir.

YUVAM Vadeli Hesap, açıldığı vade uzunluğuna göre ek kazanç sağlar. Buna göre 3 aylık vade ile açılan hesaba yüzde 1, 6 aylık vade ile açılan hesaba yüzde 2, 12 aylık vade ile açılan hesaba yüzde 3 ve 24 aylık vade ile açılan hesaba yüzde 4’lük ek faiz getirisi kazanma imkanı elde edersiniz. 24 ay vadeli hesap açıldığı zaman, istenirse 12. ayın sonunda faiz tutarının ana hesaba aktarılmasını talep edebilirsiniz.

Yurt Dışında Yaşayan T.C. Vatandaşlarının Türkiye'de Birikim Yapma Yöntemi: Yuvam Hesap
Yurt Dışında Yaşayan T.C. Vatandaşlarının Türkiye’de Birikim Yapma Yöntemi: Yuvam Hesap

Yuvam Hesap Nasıl Açılır?

YUVAM Hesaplarına banka tarafından uygulanacak faiz oranı TCMB tarafından belirlenir. Bu oran, TCMB bir haftalık vadeli repo ihale faiz oranının altında olmamaktadır. YUVAM hesap sahipleri ana paralarından kayıp yaşamazlar. Hesap sahiplerinin döviz bazında ana parası korunmuş oluyor. Hesabın açılış vadesi sonuna kadar beklendiği zaman elde edilen banka faizi hesaba aktarılıyor.

İki farklı senaryo ile YUVAM Vadeli Hesaba bakıldığı zaman, vade sonunda, yatırılan döviz kuru vadenin ilk açıldığı tarihe oranla daha yüksek olduğunda Merkez Bankası tarafından, hesap sahibine kur farkı ödemesi ve banka faizi ödemesi yapılıyor. Vade sonundaki kur, hesap açılış tarihindeki kura göre daha düşük olduğunda, YUVAM Hesap sahibi bankanın verdiği faizi kazandığı için yine zarar etmemiş, faiz getirisi elde etmiş oluyor.

YUVAM Vadeli Hesabı açmak için yukarıdaki özellikleri taşıyan kişiler, Türkiye’de şubeleri bulunan bankaların herhangi birinden hesaplarını açabilirler. Bunun için bankanın mobil iletişim kanallarını kullanabilir, şubelere gidebilir ya da internet bankacılığı üzerinden YUVAM Vadeli Hesap açabilirler. Hesap sahipleri, bu vadeli hesaplarından vade süresi boyunca para aktarımı ya da para çekim işlemleri gerçekleştiremezler.  

Fibabanka Yuvam Hesap

YUVAM Vadeli Hesap açmak isteyen kişilerin en fazla tercih ettiği bankalardan biri de Fibabanka‘dır. Fibabanka YUVAM Vadeli Hesap sahipleri, bu hesapları üzerinden elde edecekleri kazançlarına vergi ödemezler. Bu hesaplara stopaj uygulanmamaktadır.

Fibabanka’nın avantajlı hizmetlerinden yararlanmak ve dövizlerinizi en kazançlı şekilde değerlendirmek için Fibabanka üzerinden YUVAM Vadeli Hesap açabilirsiniz. Bunun için Fibabanka Mobil ve İnternet Bankacılığı kanallarını kullanarak istediğiniz zaman hesap açılışı gerçekleştirebilirsiniz. Fibabanka şubelerine giderek de 10.15-16.00 saatleri arasında YUVAM Vadeli Hesabınızı açtırabilirsiniz. Fibabanka Mobil ve Fibabanka İnternet Bankacılığı üzerinden -Hesaplar menüsünden Yeni Hesap Aç-YUVAM Hesap Açılış sekmesini tıklayarak, YUVAM Mevduat Hesabınızı kolaylıkla açabilirsiniz.

Fibabanka Yuvam Vadeli Hesapları sahiplerinin, hesapları vade sonunda faiz tahakkuku gerçekleştikten sonra hesapları otomatik olarak kapatılır ve hesaplanan bakiye, vadesiz hesaba aktarılır.

Buna Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _a_k_n_m
  Şaşkınım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

Fiyatinedir.net olarak, tüketicilere en iyi fiyatları sunmanın yanı sıra bilinçli alışveriş yapmalarını sağlamak için bir dizi misyonu benimsiyoruz. Müşterilerimize rehberlik etmek, doğru bilgileri sağlamak ve onlara güvenilir bir alışveriş deneyimi sunmak için çalışıyoruz.Misyonumuzun bir parçası olarak, tüketicilere ürünler hakkında detaylı ve doğru bilgiler sunmayı hedefliyoruz. Ürünlerin özelliklerini, teknik detaylarını, kullanıcı yorumlarını ve değerlendirmelerini titizlikle inceliyor ve bunları kullanıcılara sunuyoruz. Böylece, müşterilerimizin ihtiyaçlarına en uygun ürünleri seçmelerine yardımcı olmayı amaçlıyoruz.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir