1. Anasayfa
 2. Nedir?

Dadaizm Nedir?

Dadaizm Nedir?
Dadaizm Nedir
0

Dadaizm akımı, I. Dünya Savaşı döneminde ortaya çıkmış, sanatsal ve kültürel bir devrimi temsil eden önemli bir sanat hareketidir. Dadaizmin özgün ve aykırı karakteri, başlı başına bir sanatsal isyanı ifade etmektedir.

Dadaizm Akımının Kökenleri

Dadaizm Akımının Kökenleri
Dadaizm Akımının Kökenleri

Dadaizm, 1916 yılında Zürih, İsviçre’de Hugo Ball tarafından kurulan Cabaret Voltaire adlı bir kafe ve sanat mekanında doğdu. Bu kafe, sanatçıların, yazarların ve düşünürlerin bir araya geldiği, geleneksel sanat anlayışlarına karşı çıkıp radikal bir değişim arayışına girdiği bir merkez haline geldi.

Dadaizmin İsmi Nereden Geliyor?

Dadaizmin İsmi Nereden Geliyor
Dadaizmin İsmi Nereden Geliyor

Dada kelimesinin kökeni net olarak bilinmese de, Fransızca’da “oyuncak tahta at” anlamına gelen “Dada” kelimesi, bu akımın ismi olarak seçilmiştir. Dadaizm, geleneksel sanat kurallarını ve toplumsal normları reddeden, absürd ve mantıksız sanatsal ifadeleri benimseyen bir anlayışı temsil eder.

Dadaizmin Özellikleri

Dadaizmin özellikleri, bu akımın radikal doğasını yansıtır:

 1. Mantıksızlık ve Rastgelelik: Dadaist sanatçılar, mantıksızlık ve rastgelelik ilkelerini benimsemişlerdir. Eserlerinde sıklıkla mantıksız imgeler, absürd metinler ve geleneksel sanat kurallarına aykırı öğeler kullanmışlardır.
 2. Toplumsal Eleştiri: Dadaizm, savaşın yarattığı dehşet ve toplumsal çürümeye karşı bir tepki olarak doğmuştur. Dadaist eserlerinde, toplumsal normlara, savaşa ve burjuva değerlerine karşı sert eleştiriler bulunur.
 3. Provokasyon: Dadaist sanatçılar, izleyicileri şaşırtmak ve sarsmak amacıyla provokatif sanat eserleri yaratmışlardır. Bu provokasyon, geleneksel sanat anlayışlarını altüst etmeyi hedeflemiştir.
 4. Ruh Hali: Dadaizm, sıkça dehşet, çılgınlık ve nihilizmin bir yansıması olarak görülür. Bu akım, savaş sonrası dönemin kaos ve umutsuzluğunu yansıtmıştır.

Dadaizmin Temsilcileri ve Eserleri

Dadaizmin önde gelen temsilcileri arasında Jean Arp, Tristan Tzara, Marcel Duchamp, Hannah Höch ve Kurt Schwitters gibi sanatçılar bulunur. Bu sanatçılar, geleneksel sanatın sınırlarını zorlayan ve radikal deneylere girişen eserler üretmişlerdir.

Örnek olarak, Marcel Duchamp’ın “Fountain” adlı eseri, bir pisuarın sanat eseri olarak sunulmasıyla büyük bir tartışma yaratmıştır. Tristan Tzara’nın dada manifestoları ve şiirleri de bu akımın önemli örneklerindendir.

Dadaizm, sanat dünyasında devrim niteliğinde bir akım olarak kabul edilir ve sonraki sanat hareketleri üzerinde derin bir etki bırakmıştır. Bu akım, sanatın sınırlarını zorlamış, geleneksel kuralları reddetmiş ve sanatsal özgürlüğün önemini vurgulamıştır. Dadaizm, isyanın ve anarşinin sanatsal bir ifadesi olarak tarihteki yerini almıştır.

Nedir? merak ettiğiniz her şeyi Fiyatı Nedir üzerinden takip edebilirsiniz.

Buna Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _a_k_n_m
  Şaşkınım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

Merhaba, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme bölümünden mezun olduktan sonra, 10 yılı aşkın süredir fiyat araştırmaları alanında çalışmaktayım. Fiyat araştırma teknikleri , fiyatlandırma stratejileri üzerine makaleler yazıp çalışmalar yapmaktayım. Fiyatinedir.net sitesinde güncel fiyat araştırmaları ve karşılaştırmaları ile ilgili yazılar paylaşıyorum.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir