1. Anasayfa
 2. Ekonomi Haberleri

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Faizsiz Konut Kredisi Desteği Sunuyor

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Faizsiz Konut Kredisi Desteği Sunuyor
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Faizsiz Konut Kredisi Desteği Sunuyor
0

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, şehit yakınları, gaziler ve yakınları için bir dizi destek sağlıyor. Bu destekler arasında faizsiz konut kredisi imkanı da bulunuyor. İşte detaylar:

Nakdi Tazminat ve Maaşlar

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı

Şehit yakınları, gaziler ve gazi yakınlarına Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından aylık maaş bağlanıyor. Bu ödemeler, 2330 sayılı Nakdi Tazminat ve Maaş Bağlanmasına İlişkin Yasa’ya göre yapılıyor.

Faizsiz Konut Kredisi

Şehitlerin aileleri ve gaziler, bir konut edinme hakkına sahiptir. Bu hak, faizsiz konut kredisi ile desteklenir. Bu destek sayesinde konut sahibi olmak isteyenler, faiz ödemeden kredi kullanabilirler.

Ücretsiz Seyahat Hakkı

Şehitlerin aileleri ve gaziler, ücretsiz seyahat hakkına sahiptir. Bu hak, kendileri, eşleri ve henüz 25 yaşını geçmemiş çocukları için geçerlidir. Yurt içi demir yolları ve deniz yolları ile şehir içi ve şehirlerarası toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilirler.

ÖTV Muafiyeti

Şehitlerin eş veya çocuklarından biri, eş ve çocuğu yoksa anne veya babasından biri tarafından alınacak ilk araç, bir kereye mahsus olmak üzere Özel Tüketim Vergisi’nden (ÖTV) muaf tutulur. Ayrıca, engellilik durumu yüzde 90 veya daha fazla olan malul gaziler ile özel tertibatlı araç kullanan gaziler de ÖTV muafiyetinden yararlanabilirler.

MTV Muafiyeti

Engellilik durumu yüzde 90 veya daha fazla olan malul ve engellilerin isimlerine kayıtlı araçlarla diğer malul ve engellilerin özel tertibatlı taşıtları için Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) muafiyeti bulunur.

Tapu Harcı Muafiyeti

Şehitlerin hak sahipleri ile gazilerin faizsiz konut kredisi kullanarak aldığı evlerin tapu harcı, hak sahipleri adına tescil edildiğinde muaf tutulur.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sunulan bu destekler, şehit yakınları, gaziler ve gazi yakınlarının daha iyi bir yaşam sürmelerine yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Devlet yardımları hakkında yazılarımız;

Lavanta Yetiştiriciliği ile 10 Dönümden 100 Bin TL Kazanç
Nevşehir Belediyesi Yardım Başvurusu
İBB Yenidoğan Destek Paketi
Koç Holding Yardım Başvurusu ve Başvuru Formu
Prefabrik Ev Yapım Yardımı Başvurusu
Asker Ailelerine Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programı

Buna Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _a_k_n_m
  Şaşkınım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

Merhaba, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme bölümünden mezun olduktan sonra, 10 yılı aşkın süredir fiyat araştırmaları alanında çalışmaktayım. Fiyat araştırma teknikleri , fiyatlandırma stratejileri üzerine makaleler yazıp çalışmalar yapmaktayım. Fiyatinedir.net sitesinde güncel fiyat araştırmaları ve karşılaştırmaları ile ilgili yazılar paylaşıyorum.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir