1. Anasayfa
 2. Alkol

Jim Beam: Amerika’nın En Popüler Bourbon Viskisi

Jim Beam: Amerika’nın En Popüler Bourbon Viskisi
Jim Beam Amerika'nın En Popüler Bourbon Viskisi
0

Jim Beam, Amerika Birleşik Devletleri’nde üretilen ve dünyanın en çok tercih edilen bourbon viskilerinden biridir. 1795 yılında Jacob Beam tarafından kurulan Jim Beam Distillery tarafından üretilen bu viski, Kentucky eyaletinde, Clermont’da bulunan Damıtımevi’nde üretilmektedir.

Jim Beam’in Tarihi

Jim Beam'in Tarihi
Jim Beam’in Tarihi

Jim Beam, Amerika’nın en eski viski markalarından biridir. Jacob Beam, 1795 yılında Kentucky’de bir çiftlik satın aldı ve burada kendi viskisini üretmeye başladı. Beam’in viskileri, kısa sürede bölgede popülerlik kazanmaya başladı ve 19. yüzyılın ortalarında, Jim Beam, Amerika’nın en büyük viski üreticilerinden biri haline geldi.

Jim Beam, 20. yüzyılda da büyümeye devam etti ve günümüzde, dünyanın en büyük viski markalarından biridir. Jim Beam, farklı çeşitleri ve markaları ile çeşitli viski severlere hitap etmektedir. Örneğin, Jim Beam White Label, markanın klasik ve en tanınmış viskisidir. Diğer çeşitler arasında Jim Beam Black Label, Jim Beam Devil’s Cut, Jim Beam Double Oak ve Jim Beam Signature Craft bulunmaktadır.

Jim Beam’in Üretimi

Jim Beam'in Üretimi
Jim Beam’in Üretimi

Jim Beam, mısır, arpa ve çavdar gibi tahılların karışımından üretilen bir bourbon viskidir. Bourbon viskilerinin en önemli özelliği, üretiminde en az %51 mısır içermesidir. Jim Beam, genellikle %60-80 arasında mısır içeriğiyle üretilir.

Jim Beam’in üretimi şu aşamalardan oluşur:

 1. Tahılların hazırlanması: Tahıllar, ezilerek, maya ve su ile karıştırılır ve fermantasyon sürecine tabi tutulur.
 2. Damıtma: Fermente edilen karışım, damıtma işlemine tabi tutulur ve damıtma işlemi sonucunda saf alkol elde edilir.
 3. Olugunlaşma: Saf alkol, yeni, yanmamış meşe fıçılarda olgunlaşmaya bırakılır.

Jim Beam, en az 4 yıl olgunlaştırılmış viskileriyle ünlüdür. Meşe fıçılarında olgunlaşma süreci boyunca viski, fıçıdan vanilya, baharat ve meşe notaları alır. Bu süreçte viski, rengini ve karakteristik tatlarını kazanır.

Jim Beam’in Tadı

Jim Beam, genellikle vanilya, meşe ve baharat notaları ile karakterize edilir. Jim Beam White Label, markanın en klasik viskisidir ve hafif, tatlı ve baharatlı bir tada sahiptir. Jim Beam Black Label, daha yoğun bir tada sahiptir ve vanilya, meşe ve baharat notalarına ek olarak, biraz da karamel ve çikolata tadını içerir.

Jim Beam’in Kullanımı

Jim Beam, genellikle düz içme, buzla servis veya kokteyllerde tercih edilen bir viskidir. Hem viski tutkunları hem de kokteyl severler arasında popülerdir.

Jim Beam’in Fiyatları

Jim Beam’in fiyatları, viskinin çeşidine ve olgunlaşma süresine göre değişmektedir. Jim Beam White Label, Türkiye’de 200-300 TL arasında satılmaktadır. Jim Beam Black Label, ise 300-400 TL arasında satılmaktadır. Jim Beam fiyatlarının hepsine bakmak isterseniz Viski Fiyatları yazımızı inceleyebilirsiniz.

Jim Beam, Amerika’nın en popüler bourbon viskilerinden biridir. Farklı çeşitleri ve markaları ile çeşitli viski severlere hitap eden Jim Beam, hem düz içme hem de kokteyllerde keyifle tüketilebilir.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Viski

Viski ile ilgili diğer yazılarım ve araştırmalarım;

Viski Fiyatları
Viski Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
Migros Baileys Fiyatları
Free Shop Alkol Fiyatları
Metro Viski Fiyatları
Talisker Viski Fiyatları
Tamnavulin Viski Fiyatları
Ballantines Fiyatları
Migros Viski Fiyatları
Kıbrıs Alkol Fiyatları

Buna Tepkiniz Ne Oldu?
 • 3
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 2
  _a_k_n_m
  Şaşkınım
 • 1
  k_zd_m
  Kızdım

Merhaba, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme bölümünden mezun olduktan sonra, 10 yılı aşkın süredir fiyat araştırmaları alanında çalışmaktayım. Fiyat araştırma teknikleri , fiyatlandırma stratejileri üzerine makaleler yazıp çalışmalar yapmaktayım. Fiyatinedir.net sitesinde güncel fiyat araştırmaları ve karşılaştırmaları ile ilgili yazılar paylaşıyorum.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir