1. Anasayfa
 2. Ekonomi Haberleri

PTT Elektrik Yardımı Başvurusu, E-Devlet Başvuru Formu

PTT Elektrik Yardımı Başvurusu, E-Devlet Başvuru Formu
PTT Elektrik Yardımı Başvurusu, E-Devlet Başvuru Formu
0

PTT elektrik yardımı başvuru formu, PTT elektrik yardımı başvurusu, E-Devlet PTT elektrik yardımı sorgulama, PTT elektrik yardımı online ödeme, PTT elektrik yardımı nasıl alınır? PTT elektrik yardımına nasıl başvurulur? Tüm sorularınızın cevabı yazımızın devamında.

PTT ELEKTRİK YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Elektrik yardımı başvurusu nasıl yapılır? Kimlere verilir? Elektrik giderlerini karşılamakta güçlük çeken dar gelirli vatandaşlar için sunulan bu destek, elektrik faturalarını indirimli ödeme imkanı sunar. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın özel programı ile yürütülen bu yardım, yüksek fatura endişesini hafifletir. 2019’dan beri devam eden bu uygulama, vatandaşların yaşamını kolaylaştırmayı hedefler.

Elektrik desteği nasıl alınır, ödemeler nereden yapılır gibi sorulara yanıt aradığımız bu yazıda, sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Elektrik yardımı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından düzenli olarak yoksul ve muhtaç vatandaşlara sunulur. Bu yardım, kişinin kayıtlı olduğu sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı tarafından otomatik olarak gerçekleştirilir. Yani, yardıma ihtiyaç duyan kişilerin ek bir başvuru yapmasına gerek yoktur. Ancak sadece sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı kaydı olan ve vakıf yardımlarından yararlanan bireyler bu desteği alabilir. Bu nedenle vakıf kaydı olmayan ve vakıf yardımlarından faydalanmayan kişilerin, ikametgahlarının bulunduğu sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurarak sosyal yardım başvuru formunu doldurmaları gereklidir.

PTT ELEKTRİK YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR
PTT ELEKTRİK YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR

PTT Elektrik Yardımı Başvurusu

PTT Elektrik yardımı başvurusu için, kişi kendi kimliği ve elektrik faturasıyla birlikte sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvuruda bulunmalıdır. Başvuru onaylandıktan sonra, elektrik tüketim desteği sağlanır ve bu destek için PTT şubelerine gidilmesi gerekmektedir.

Elektrik tüketim desteği başvurusu PTT şubelerine değil, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfına yapılmalıdır. Başvuru onayı alındığında, indirim otomatik olarak faturalara yansıtılır. Fatura ödemeleri PTT şubeleri aracılığıyla gerçekleştirilirse, indirim fatura bedelinden düşülerek ödeme yapılır.

PTT Elektik Yardımı Başvurusu E-Devlet

PTT Elektrik yardımı başvurusunu, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla internet üzerinden, yani e-devlet platformundan yapabilirsiniz. Başvuru yapacak kişilerden aranan şartlardan biri, zaten sosyal yardım alıyor olmaktır. Öncelikle sosyal yardım başvurusu yaparak Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti’ne hak kazandıktan sonra, elektrik yardımı için başvuru formunu doldurmanız yeterlidir.

Devletin sunduğu sosyal desteklere hak kazanan kişiler, daha sonra elektrik tüketim desteği ödemesi almaya başlayabilirler.

Toplam Süre 10 dakika

E-devlet üzerinden PTT Elektrik yardımı başvurusu için:

 1. E-DEVLET Girişi

  T.C. kimlik numaranız ve e-Devlet şifrenizle sisteme giriş yapın.

 2. E-Devlet Aile ve Sosyal Hizmetler Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti Menüsü

  Arama kısmından “https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti” sayfasına gidin.

 3. PTT Elektrik Yardımı Başvurusu Tamamlama

  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardım başvurunuzu tamamlayın.

Elektrik tüketim desteği isteyen kişiler, düzenli olarak maddi yardım aldıkları sosyal yardım programlarına başvuruda bulunmak veya form doldurmak zorunda değillerdir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan düzenli yardım alanlar, otomatik olarak elektrik tüketim desteğinden yararlanır.

PTT Elektrik Faturası Yardımı E-Devletten Nasıl Ödenir?

PTT Elektrik yardımı alan vatandaşlar, elektrik tüketim desteğinden yararlanabilmek için elektrik faturalarıyla birlikte PTT şubelerine giderek ödeme yapmaktadır. Ancak son güncelleme ile birlikte, Elektrik tüketim desteği alan kişiler, faturalarını indirimli şekilde ödemek için aşağıdaki adımları takip ederek hızlıca fatura borçlarını kapatabilirler.

 1. E-Devlet platformuna giriş yapın.
 2. Arama kısmına “Elektrik Yardımı ile Fatura Ödeme” yazarak arama yapın.
 3. Şu bağlantıyı kullanarak doğrudan ilgili sayfaya gidin: https://www.turkiye.gov.tr/ptt-elektrik-yardimi-ile-fatura-odeme
 4. Açılan sayfada fatura bilgileriniz görünecektir.
 5. Sağ üst köşede bulunan “Fatura Öde” bağlantısını tıklayın.
 6. Fatura ödeme ekranı karşınıza gelecektir.
 7. Abone numaranızı girerek faturanızı hızla ödeyebilirsiniz.

PTT Elektrik Yardımı Online Ödeme

Dar gelirli vatandaşlara yönelik devlet tarafından sunulan PTT Elektrik yardımını, hızlı ve kolay bir şekilde e-devlet platformu üzerinden online olarak ödeyebilirsiniz. Elektrik yardımınızla ilgili fatura ödemesini yapmak için e-devlet hesabınıza giriş yaparak güncel fatura borcunuzu anında ödeme imkanına sahipsiniz.

PTT Elektrik yardımı kapsamındaki faturayı ödemek için https://www.turkiye.gov.tr/ptt-elektrik-yardimi-ile-fatura-odeme bağlantısını kullanarak giriş yapmanız yeterlidir. Bu hızlı ve güvenli yöntemle elektrik yardımı ile ilgili ödemenizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Kimler Elektrik Yardımından Yararlanabilir?

Belirttiğimiz gibi, elektrik yardımından yararlanmak isteyen muhtaç vatandaşlar herhangi bir ayrı başvuru sürecine girmeden faydalanabilirler. Ancak bunun için, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından farklı bir yardım almış olmaları gerekmektedir.

Elektrik yardımından aşağıdaki sosyal yardımlardan faydalanan kişiler yararlanabilir:

 • Şartlı eğitim yardımı ya da şartlı sağlık yardımı alanlar
 • Eğitim yardımı alanlar
 • Dul maaşı, engelli maaşı veya yaşlılık maaşı alanlar
 • Tüberküloz, SSPE ya da silikozis aylığı alanlar
 • Asker yakını maaşı alanlar
 • Doğum yardımı ya da gebelik yardımı alanlar
 • 18 yaş altı engelli aylığı alanlar
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşayanlar
 • Muhtaç ve işsiz vatandaşlar
 • Gıda ve erzak yardımı, giysi yardımı, kırtasiye yardımı vb. yardımlar alanlar

Kısacası, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına kaydı olan ve muhtaç vatandaşlara yönelik yapılan yardımlardan faydalanan kişiler, elektrik yardımını otomatik olarak alabilirler. Dar gelirli, yoksul, işsiz ve muhtaç kişiler; dul maaşı, yetim ve öksüz maaşı, engelli maaşı, yaşlılık maaşı vb. alanlar; afetzedeler, kimsesizler, muhtaçlar da bu yardımdan yararlanabilirler.

Aynı zamanda muhtaçlık sınırının altında yaşayan, yani kişi başı aylık ortalama geliri asgari ücretin 1/3’ünden düşük olan bireyler de bu yardımdan yararlanma hakkına sahiptir. Ancak işsiz ve gelirsiz olmalarına rağmen üzerlerine kayıtlı değerli menkul ya da gayrimenkulü olan vatandaşlar; ne sosyal yardımlardan ne de elektrik yardımından faydalanabilirler.

PTT Elektrik Yardımı Başvuru Formu

PTT Elektrik Yardımı Başvuru Formu
PTT Elektrik Yardımı Başvuru Formu

PTT Elektrik Yardımı Başvurusu tamamlamak için, öncelikle e-devlet platformundaki Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti’ne başvurmanız gerekmektedir. Bu aşamada, ekonomik durumu zayıf ve herhangi bir güvenceye sahip olmayan bireyler için sağlanan devlet desteklerinden faydalanmanız önemlidir. Sosyal hizmetlerden yararlanan kişilere otomatik olarak elektrik faturalarında yardım sunulmaktadır.

Elektrik tüketim desteği başvuru formunu doldurmak isteyenler, ilk olarak sosyal yardım başvuru formunu doldurduktan sonra otomatik olarak PTT Elektrik Yardım’ından yararlanma imkanına sahip olurlar.

Elektrik Yardımı Başvurusu Telefon Numarası

Elektrik yardımına uygunluğunuzu öğrenmek ve başvuru şartlarını anlamak amacıyla, ALO183 veya ALO144 Sosyal Destek hatlarından birini arayarak bilgi alabilirsiniz.

Bunun dışında, hane kaydınızın bulunduğu sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfını iletişime geçerek ya da doğrudan vakfa başvurarak da detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca, PTT şubelerinden birine giderek, elektrik tüketim desteği yardım programına uygun olup olmadığınızı öğrenme fırsatınız bulunmaktadır.

E-Devlet Elektrik Yardımı Başvurusu,

Elektrik faturalarını ödeme konusunda zorluk yaşayan ihtiyaç sahipleri, e-devlet aracılığıyla elektrik yardımına başvurup başvuramayacaklarını öğrenmek istemekteler.

Ancak Elektrik tüketim desteği, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yönetilen bir program olduğundan, bu yardıma e-devlet üzerinden başvurulamamaktadır.

Diğer yandan, vatandaşlar, farklı bir internet platformu aracılığıyla da elektrik yardımına başvuru yapamamaktadırlar.

PTT Elektrik Yardımı Sorgulama

Daha önce belirttiğimiz gibi, elektrik indiriminden yararlanıp yararlanamayacağınızı öğrenmek için ALO183 veya ALO144 Sosyal Destek hattını aramanız mümkündür.

Ayrıca, PTT şubelerine giderek mevcut elektrik faturanızı öderken, bu yardıma hak kazanıp kazanmadığınızı öğrenme fırsatını elde edebilirsiniz.

PTT Elektrik yardımı sorgulamasını e-devlet üzerinden gerçekleştirmek için, kurum ödemeleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz. PTT hesabınıza yatırılan yardım miktarını ve elektrik yardımını sorgulamak isterseniz, aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Elektrik Desteği Yardımı Nereye Yatar?

Elektrik desteği yardımı, herhangi bir hesaba aktarılmadan kişilere özel olarak otomatik olarak sağlanıyor.

Bu yardım, kişilere özel olarak atanıyor ve isme özgüdür.

Ancak ihtiyaç sahipleri, elektrik desteği indiriminden yararlanmak için mutlaka PTT şubelerine giderek elektrik faturalarını ödemelidir.

Farklı kaynaklardan yapılan ödemeler durumunda, kişiler elektrik indiriminden faydalanamamaktadır.

Elektrik Yardımı Nakit Olarak Alınır mı?

Elektrik yardımı, ihtiyaç sahibi vatandaşların elektrik faturalarına indirim olarak sağlanıyor.

Bu yardım nakit şeklinde değil, faturaların toplam miktarında indirim olarak uygulanıyor.

Bu sayede ihtiyaç sahipleri, elektrik yardımını faturalarının ödeme tutarında indirim olarak alabiliyorlar.

Elektrik Desteği Yardımı Nasıl Kullanılır?

Vatandaşlar, PTT şubesine gittiklerinde, elektrik faturalarını öderken PTT çalışanları sisteme tanımlanan elektrik indirim miktarını görebiliyorlar.

Elektrik indirimi miktarına göre, çalışanlar fatura tutarını değil, indirimli miktarı talep ediyorlar.

Elektrik Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler


Daha önce sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı kaydı olanlar ve vakıftan gıda, erzak, yakacak yardımı gibi destekler alanlar; bu yardımı otomatik olarak alabiliyorlar.

Ancak henüz sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı kaydı olmayanlar, öncelikle vakfa kaydolmalı ve kayıt sırasında gerekli belgeleri teslim etmelidirler.

Vakfa kaydolan ihtiyaç sahipleri, elektrik yardımının yanı sıra diğer vakıf yardımları olan gıda, erzak, şartlı eğitim ve sağlık yardımlarına da başvurabilirler.

Vakıf kaydı sırasında istenen belgeleri özetlemek gerekirse:

 • TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Aileye ait vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Engelli vatandaşlar için 2023 engelli raporu
 • Kronik hastalar için tam teşekküllü bir hastaneden alınması gereken sağlık kurulu raporu
 • Eşi vefat eden dul kadınlar için eşlerine dair ölüm belgesi
 • Mal beyanına dair belgeler
 • Aileye ait ikametgah belgesi
 • SGK’dan alınması gereken gelir belgesi
 • Kirada oturanlar için kira sözleşmesi
 • Muhtarlıktan alınması gereken fakirlik belgesi

Ayrıca, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları; başvuru sahiplerinden ek belgeler de talep edebilirler.

Elektrik Desteği Yardımı Ne Kadar?

Muhtaç ve dar gelirli vatandaşlara sunulan elektrik desteği yardımı, aile büyüklüğüne göre farklılık göstermektedir.

Bu yardım kapsamında:

 • 1-2 kişilik ailelere aylık 75 KW,
 • 2-3 kişilik ailelere aylık 100 KW,
 • 4 kişilik ailelere aylık 125 KW,
 • 5 ve daha fazla kişilik ailelere aylık 150 KW elektrik desteği sağlanmaktadır.

Örneğin, 150 KW elektrik yardımı, genellikle ortalama 80 TL yardıma denk gelmektedir.

Kronik Hastalara Yönelik Elektrik Desteği Programı Nedir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, cihaza bağımlı yaşamını sürdürmek zorunda olan kronik hastalara yönelik elektrik desteği programı ile kronik hastaların elektrik fatura yüklerinin kısmen hafifletilmesini amaçlamaktadır.

Bu program kapsamında, elektrik yardımından yararlanan kronik hastaların cihaza bağlanma tarihini takiben biriken elektrik borçları tek seferde ödenmektedir.

Elektrik tüketim desteği sayesinde kronik hastaların cihazlarının enerji tüketim düzeyine göre aylık 200 TL’ye kadar destek sunulmaktadır.

Elektrik Yardımı Birikir Mi

Elektrik yardımı birikir mi? sorusu genellikle faturalarını geç ödeyen veya belirli bir süre sonra toplu olarak ödeme yapmayı düşünen kişilerin sıklıkla sorduğu bir sorudur. Elektrik desteği yardımı aslında birikmez; ancak geçmişe dönük olarak son 3 ay boyunca PTT şubelerinden faturayı ödediğinizde elektrik yardımından yararlanmaya devam edebilirsiniz. Önceki fatura borçları için indirim imkanı ortadan kalkabilir.

Elektrik Yardımı Hakkında S.S.S.

Elektrik Yardımı Devam Ediyor Mu?

Elektrik yardımı, başvuru yapıldığı günden itibaren kesintisiz olarak devam eden sürekli bir yardımdır. Maddi durumu zorlayan bireyler, elektrik yardımı başvurusu yaparak uygun görüldüklerinde bu yardımdan faydalanabilirler.

Elektrik Yardımı Geriye Dönük Alınır Mı?

Elektrik yardımı, başvuru tarihinden itibaren sunulan yardımlardan biridir. Başvuru onaylandıktan sonra, önceki dönemlere dair yardım geriye dönük olarak verilmez ve toplu ödeme yapılmaz.

Elektrik Yardımı Her Ay Yapılıyor Mu?

Elektrik desteği yardımı, düzenli olarak her ay yapılan yardımlardan biridir. Elektrik yardımı, her ayki elektrik faturasının tutarından belirli bir miktar indirim şeklinde sağlanır. Böylece her ay gelen elektrik faturasının belirli bir kısmı devlet tarafından karşılanmış olur.

Elektrik Yardımı Hangi Durumlarda Kesilir?

Elektrik yardımı, düzenli olarak sağlanan yardımlardan biridir. Bu yardımın devam etmesi, kişinin sosyal yardımlarının kesilmemesi ve maddi durumunun iyileşmemesi halinde gerçekleşir. Elektrik yardımı alanlar, sosyal yardımlarının devam etmesi durumunda elektrik yardımından yararlanmaya devam ederler. Ancak sosyal yardımlarının kesilmesi halinde elektrik yardımı da kesintiye uğrayabilir.

Elektrik Yardımı Ödemeniz Hazırdır Ne Demek?

Elektrik yardımı ödemeniz hazır demek, elektrik yardımı başvurusunda bulunan kişilerin yardımları onaylandığında, e-devlet sosyal yardımlar ekranında “Elektrik Desteği Yardımı” sayfasında ödemenizin hazır olduğu belirtilir. Ayrıca, ne kadar elektrik yardımı aldığınızı tutar olarak buradan görebilirsiniz.

Elektrik Yardımı Neden Yatmadı?

İhtiyaç sahibi kişilere verilen elektrik desteği yardımının neden yatmadığına dair cevap vermek gerekirse, yardımın yatmamasının nedenlerinden biri yardımın kesilmesi olabilir. Bununla birlikte, elektrik yardımı ödemesi alan kişilerin maddi durumlarında yapılan inceleme sonucunda değişiklik olması halinde ödeme kesilebilir. Yardım alacak kişinin sosyal yardım koşullarını karşılayamaması veya yardım almak için gereken belgelerin eksik veya hatalı olması gibi faktörler de yardımın yatmamasına neden olabilir. Bu gibi durumların yanı sıra teknik sorunlar veya güncelleme süreçleri de ödemenin gecikmesine etki edebilir.

Elektrik Yardımı Ayın Kaçında Yatıyor 2023?

Elektrik yardımı ayın kaçında yatıyor sorusuna cevap vermek gerekirse, bu yardım her ayın ilk haftası hesaplanmaktadır. PTT şubelerinde fatura ödemesi yaptığınızda otomatik olarak indirim uygulanarak faturanız ödenir. Yardımın düzenli olarak her ayın ilk haftasında hesaplanması, ihtiyaç sahiplerine düzenli bir destek sağlamayı amaçlamaktadır.

Engelli Elektrik Yardımı Nasıl Alınır?

Kronik Hastalara Yönelik Elektrik Desteği Programından Kimler Yararlanabilir? Bu destekten kronik hastalığı nedeniyle cihaza bağımlı olarak yaşamak zorunda olan hastalar yararlanabilmektedir.

Ancak hastaların birtakım şartları yerine getirmeleri gerekmektedir.

Bu şartları aşağıdaki gibi özetleyebiliriz:

 • Kişinin 3294 sayılı kanun kapsamında ihtiyaç sahibi olduğunun, başvurulan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı mütevelli heyeti tarafından onaylanmış olması
 • Bakıma ihtiyacı olan engelli kişinin 2828 sayılı kanun kapsamında evde bakım yardımı almamış olması
 • Kişinin cihaza bağımlı bir şekilde yaşamak zorunda olduğuna dair tam teşekküllü bir hastaneden sağlık kurulu raporu alması ve bu raporu vakfa teslim etmesi

Kronik Hastalara Yönelik Elektrik Desteği Programı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Cihaza bağlı yaşam gerektiren hastaların vasileri veya velileri, kişinin ikamet ettiği bölgedeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek, elektrik destek programına başvuruda bulunabilirler. Güncel başvuru şartları ve detaylar için Fiyatı Nedir sitesini takip edebilirsiniz.

Eğer vasi veya veli mevcut değilse, başvurular sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı personeli tarafından hastanın evinde alınmaktadır.

Kişi, elektrik destek programı başvuru formunu doldurarak ve imzalayarak bu yardım için başvuruda bulunabilmektedir.

Kronik Hastalara Yönelik Kesintisiz Güç Kaynağı Yardımı Nedir?

Cihaza bağlı yaşam zorunluluğu olan hastalar için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından kesintisiz güç kaynağı yardımı da sağlanmaktadır.

Bu yardım sayesinde hastalar, elektrik kesintileri sırasında dahi cihazlarını kullanmaya devam edebilirler. Kesintisiz güç kaynağı ile elektrik kesintilerinin neden olabileceği mağduriyetler ortadan kaldırılmış olur.

Bu yardım daha önce SGK’dan kesintisiz güç kaynağı almamış olan hastalara yöneliktir. Elektrik yardımıyla ilgili sorularınızı, düşüncelerinizi ve önerilerinizi yazımızın yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.

Buna Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _a_k_n_m
  Şaşkınım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

Merhaba, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme bölümünden mezun olduktan sonra, 10 yılı aşkın süredir fiyat araştırmaları alanında çalışmaktayım. Fiyat araştırma teknikleri , fiyatlandırma stratejileri üzerine makaleler yazıp çalışmalar yapmaktayım. Fiyatinedir.net sitesinde güncel fiyat araştırmaları ve karşılaştırmaları ile ilgili yazılar paylaşıyorum.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir